
Olli Jokinen sai Floridassa keskellä yötä hyytävän puhelun – seuraavana aamuna NHL-hallilla odotti painajainen
Jääkiekkohistoria tuskin tuntee montaa niin ristiriitaista hahmoa kuin Mike Keenan. Kanadalainen kiekkomies on NHL-historian kuudenneksi eniten voittoja kerännyt päävalmentaja, mutta samaan aikaan myös ehdottomasti lempinimensä veroinen.
Iron Mike, Rauta-Mike.
Oheisella videolla Olli Jokinen kertoo väleistään Mike Keenaniin:
Tulevana yönä alkavien Stanley Cupin finaalien valmentajat ovat kilttejä pyhäkoulupoikia Keenaniin verrattuna.
Jos Tampa Bay Lightningin John Cooper tai Colorado Avalanchen Jared Bednar käyttäisivät Keenanin metodeja, he olisivat todennäköisesti lähempänä oikeussaleja kuin NHL-mestaruutta.
Kaikkein kiistellymmistä kiekkopersoonista puhuttaessa kuulee usein mainittavan lauseen: ”muut vihaavat, mutta omat rakastavat.” Mike Keenania eivät väitetysti rakastaneet edes omat. Hänen alaisuudessaan pelanneet ovat sittemmin kertoneet kokemuksistaan.

Eräskin NHL-ammattilainen kuvaili Keenania näin: ”Opin häneltä paljon, mutta mikään ei ollut sen arvoista.” Jopa kanadalainen kiekkomedia on ampunut kovilla omaa poikaansa. Esimerkiksi Calgary Herald on runoillut Keenanista seuraavasti:
– Yhtä sympaattinen kuin skorpioni, yhtä mukavan pehmeä kuin nauloista tehty vuode.

Mutta on niitäkin, jotka ovat tulleet Keenanin kanssa toimeen. Yksi heistä on Olli Jokinen, 42, joka jakaa jopa kiitosta Iron Mikelle kunniakkaasta ja pitkästä NHL-urastaan.
– Itse asiassa minulla on pelkkää hyvää sanottavaa Mikesta. Hän on ehkä isoin yksittäinen henkilö, joka on vaikuttanut peliuraani juuri sillä kriittisellä hetkellä, Olli sanoo Seiskan haastattelussa ja palaa muistoissaan syksyyn 2001.

– Minulla oli jo toinen jalka Euroopassa ennen kuin Keenan tuli Floridaan. Hän sai ulosmitattua minusta irti kaiken mahdollisen joka päivä niillä omilla keinoillaan. Tosi hyväsydäminen kaveri, joka välittää pelaajista.
Jokisen mainitsemia Keenanin keinoja riittää, ja niistä Ollikin sai vuosien varrella osansa. Kuopiolaislähtöinen Päällikkö pelasi Florida Panthersissa vuosien 2000-2008 välillä, joista neljällä kaudella Keenanin alaisuudessa.

Erityisen hyvin Ollin mieleen on jäänyt eräs aamuyö, jolloin hän heräsi Iron Miken hyytävään puheluun. Elettiin 2000-luvun alkua Floridan lämmössä.

Unenpöpperöisellä kapteeni-Jokisella piti olla muun Panthers-joukkueen tavoin luvassa vapaapäivä, mutta puhelimen toisessa päässä sähissyt Keenan vaatikin suomalaista seuraavaksi aamuksi hallille.

– Kun yritin kysellä, että mikäs juttu tämä on, meillähän piti olla vapaapäivä, niin sieltä tuli aika paljon F-kirjaimella alkavia voimasanoja. Päätin sitten, että okei, parempi varmaan mennä hallille…

Seuraavana aamuna Olli ilmestyi hallille, jossa Keenan jo odottelikin pahaa-aavistamatonta uhriaan. Alistajaviiksillä varustettu kanukki istutti Ollin kuntopyörään ja alkoi sitten sahata edestakaisin yksittäistä pelitilannetta viereiseltä videonäytöltä.
Panthers oli pelannut edellisiltana New Jersey Devilsiä vastaan. Sen takalinjoilla luuti pelätty luunmurskaaja, järkyttävillä avojään pommeillaan peliuriakin päättänyt Scott Stevens.
Keenanin sahaamalla videopätkällä Olli ei tarkoituksella ottanut syöttöä haltuun, koska muutoin tilanteeseen höyryveturin lailla rynninyt Stevens olisi iskenyt paistiin kiinni.
– Jos olisin ottanut sen syötön haltuun, olisin joutunut sairaalaan. Olisin saanut todella, todella kovan taklauksen. Kuka tietää, miten siinä olisi käynyt, Olli hymähtää nyt.
Sen sijaan Ollin kohtalo Keenanin käsissä ei jäänyt arvoitukseksi. Säälimätön valmentaja oli lyönyt kuntopyörän asetukset maksimiasentoon.
– Siinä ei hirveän nopeasti sitä pyörää poljettu. Se oli niin raskasta, etten oikein pystynyt edes liikuttamaan polkimia. Mutta se oli hyvä opetus.
– Enää sen jälkeen en Miken alaisuudessa laskenut syöttöä läpi. Kaikkeni laitoin likoon, ettei sitä kohtaloa tarvitsisi enää koskaan käydä läpi.
Stanley Cupin finaalisarja Colorado Avalanchen ja Tampa Bay Lightningin välillä alkaa Suomen aikaa torstaiaamuna klo 03.
Videolla Olli Jokisen kylmäävä kertomus Mike Keenanista: