fbq
Uutiset
28.01.2021 10:02
Teksti: Eetu Ampuja|Kuvat: All Over Press ja Seiskan arkisto
Patrik Laine
Columbukseen kaupatusta Patrik Laineesta on tulossa satumaisen rikas - arvostetulta NHL-agentilta hurja ennustus: Tesoman tykki tienaa urallaan 100 miljoonaa!
Uutiset
28.01.2021 10:02
Teksti: Eetu Ampuja|Kuvat: All Over Press ja Seiskan arkisto

Patrik Laine on tienannut tähänastisella NHL-urallaan noin 10 miljoonaa dollaria. Seiskan haastattelema arvostettu pelaaja-agentti arvelee, että vielä olisi tulossa 90 miltsiä lisää.

NHL:ssä jysähti viime viikonloppuna siirtopommi, kun Winnipeg Jets ja Columbus Blue Jackets vaihtoivat tähtipelaajansa päikseen. Kanadalaissentteri Pierre-Luc Dubois pukee ylleen Winnipegin hävittäjäpaidan, Patrik Laine puolestaan Columbuksen sinitakin.

Blue Jacketsin suomalainen toimitusjohtaja Jarmo Kekäläinen myhäili tyytyväisyyttään kaupan jälkeen. NHL-pamppu ilmoitti heti yrittävänsä sorvata Patrikille pidemmän jatkopahvin Columbukseen.

– Jarmo ei varmasti löpissyt lämpimikseen. Uskon, että Patelle ollaan sorvaamassa monivuotista sopimusta, nimettömänä pysyttelevä pelaaja-agentti sanoo Seiskalle.

Lue myös: Patrik Laine lyö luun kurkkuun, luvassa paljon tappeluita ja finaaliparikin jo käytännössä selvillä – Esa Tikkanen lataa tiskiin historiallisen kovat NHL-ennustukset: ”Näin tulee käymään”

Bye bye, Winnipeg! Hello, Columbus! Patrik Laineen kovimmat palkkapäivät ovat vasta edessäpäin.
Bye bye, Winnipeg! Hello, Columbus! Patrik Laineen kovimmat palkkapäivät ovat vasta edessäpäin.

Pitkä vai lyhyt sopimus?

Patrikin nykyinen NHL-sopimus umpeutuu kuluvan kauden jälkeen. Hirvittävästä laukauksestaan tunnetun Tesoman tykin pelaajaoikeudet säilyvät senkin jälkeen kaksi vuotta Blue Jacketsilla. Arvostettu agentti ei kuitenkaan usko pelkkään kaksivuotiseen jatkodiiliin.

– Patrikin leirin kannattaisi hakea viisivuotista sopimusta, koska sen jälkeen hän saisi 28-vuotiaana vapaana agenttina valita ja hinnoitella vapaasti seuraavan sopimuksensa. Puhutaan isoista rahoista, agentti sanoo.

– Arvioisin, että Paten tasoinen pelaaja voi hyvinkin saada Columbukselta 5-vuotisen lapun 8 miljoonan dollarin vuosikorvauksella, eli siis 40 miljoonan kokonaisdiilin. Yhtä lailla Jarmo voi yrittää saada Paten nimen kahdeksan, jopa 10 vuoden sopimuspaperiin.

Lue myös: Paljonkertovat kuvat julki! Patrik Laineen ja Aleksander Barkovin katumaasturit kuumensivat tunteita Tampereella!

Patrik Laine saapui paluupostissa Columbus Blue Jacketsiin, kun seuran suomalaispomo oli kaupannut kiukuttelevaksi primadonnaksi haukutun Pierre-Luc Dubois’n Kanadan jääkylmälle preerialle.
Patrik Laine saapui paluupostissa Columbus Blue Jacketsiin, kun seuran suomalaispomo oli kaupannut kiukuttelevaksi primadonnaksi haukutun Pierre-Luc Dubois’n Kanadan jääkylmälle preerialle.

Lisää ikää, lisää liksaa

Patrikista tulee kesällä 2023 ensimmäistä kertaa urallaan niin sanottu rajoittamaton vapaa agentti (UFA), jolloin sopimusneuvotteluissa vain taivas on rajana. Koronan vuoksi hinnoittelu on kuitenkin tällä hetkellä maltillisempaa.

Seiskan haastattelema agentti uskookin, ettei Patrik pistä vielä nimeään 8- tai 10-vuotiseen jatkosopimukseen, vaan malttaa mielensä ja hinnoittelee itsensä uudestaan vaikkapa viiden vuoden päästä.

– Jos ajatellaan, että Pate tekisi nyt 5-vuotisen ja 40 miljoonan taalan diilin ja oletetaan, että hän jatkaa pelaamista samalla tasolla kuin tähänkin asti ja että palkkamarkkinat jatkavat kehittymistään, niin seuraava sopimus voikin olla jo 50 miljoonan arvoinen.

Se taas tarkoittaisi, että tamperelainen tienaisi NHL-urallaan 100 miljoonaa dollaria.

Tilaa Seiskan uutiskirje! »