Panu Rajala näpäyttää Katri Helenaa blogissaan: "Tämän verran meillä on eroa"

Iskelmälaulaja Katri Helenan, 77, julkaisema omaelämänkerta Katri Helena – Laulaja on puhuttanut viimeaikoina. Kirjan on kirjoittanut Elina Hirvonen.
Iskelmälaulaja paljastaa kirjassaan synkkiä yksityiskohtia myrskyisästä avioliitostaan kirjailija Panu Rajalan kanssa. Pari oli naimisissa vuosina 1997-2004.
"Saatanan v*ttumainen akka!" – Katri Helena muistelee kirjassa myrskyisää liittoa Panu Rajalaan
Miehen vastausta paljastuksiin on odotettu. Panun vastikään julkaisemassa blogikirjoituksessa miehen tunteet kirjasta tulevat jokseenkin esille – Panu kieltää kommentoivansa asiaa ennen kirjan lukemista. Mies päättää kuitenkin kuittailla Katrille jo ennen lukukokemusta.
- Viikolla on näkynyt joitain selostuksia toisen puolisoni Katrin julkaistusta elämäkerrasta. En halua niitä lehtijuttujen perusteella kommentoida ennen kuin olen tutustunut itse kirjaan, Panu kirjoittaa.
- Kun hän tuskin lähettää sitä minulle, ostan sen omalla rahallani Otavan kirjakaupasta. Kun itse lähetin hänelle pienen kirjani kymmenen vuotta sitten, hän kertoo polttaneensa sen avaamattomana betonirenkaassa. Toinen lähettämäni kirja Mika Waltarista palautui paketissa ehjänä ja avaamattomana. Tämän verran meillä on eroa suhteissamme toistemme hengentuotteisiin, mies kirjoittaa.

Mies kommentoi Iltalehdelle kirjaväitteiden sävyn yllättäneen hänet täysin. Ilta-Sanomille mies kiisti Katrin väittämät vastahakoiset kihlat, ja väitti Katrin olleen aloitteentekijä niin kihloissa kun suhteen alkutaipaleessakin.
Kirja: Danny oli syy Katri Helenan ensimmäiseen avioeroon – ex-mies uhkasi pistoolilla
Blogikirjoituksessaan Panu muistelee myös edesmennyttä, Katrin ja Panun vihkinyttä pappia. Hän kertoo miehen kuoleman vihlaisseen kovasti.
- Sokea pappi kulki perheeni rinnalla kaksi vuosikymmentä, ja pitempäänkin hänet tunsin.
Mies on avautunut blogissaan myös aikaisemmin langetetusta lähestymiskiellosta, jonka Panun edesmenneen vaimon tytär haki. Tyttären kertoman mukaan Panu oli muunmuassa kosketellut häntä sopimattomasti saunassa vuoden 2021 elokuussa.