Kirja: Danny oli syy Katri Helenan ensimmäiseen avioeroon – ex-mies uhkasi pistoolilla

Elina Hirvosen kirjoittamassa elämäkertakirjassa Katri Helena – Laulaja (Johnny Kniga) suomalaisten suosikkilaulaja Katri Helena, 77, kertoo omalla äänellään koko tarinansa.
Katri Helenan ensimmäinen avioliitto Matti Turusen kanssa päättyi jo laulajan uran alkuvaiheissa. Tämä tapasi tuolloin Dannyn, joka oli isossa roolissa eron hetkellä.
Katri Helena kertoo kirjassa ahdistuneensa ensimmäisessä liitossaan.
– Olin naimisissa ja avioliittoon sisältyi odotus, että alkaisin pian elää täysin toisenlaista elämää. Matti valmistui ja sai lennonjohtajan paikan Kokkolasta. Hän toivoi, että muuttaisin hänen kanssaan sinne ja perustaisimme perheen. Olin paniikissa. Herranjestas, ajattelin. Pitääkö minun lähteä Kokkolaan ja alkaa tehdä lapsia? Nyt, kun kaikki oli vasta alussa, laulaja muistelee.
Dannyn ja Katri Helenan välillä sinkoili kipinöitä.
– En ihastunut ainoastaan Dannyyn vaan myös maailmaan, joka hänen kauttaan avautui. Tapailimme töiden merkeissä ja muutenkin, mutta se ei ollut seurustelua vaan pikemminkin jonkinlainen työpaikkaromanssi, hän kuvailee.
– Ilman sitä romanssia olisin saattanut jäädä avioliittoon kitkuttelemaan, ja se olisi ollut sekä minulle että Matille paljon pahempi vaihtoehto.
Uutuuskirja: Dannya luultiin homoseksuaaliksi - suhde Katri Helenaan oli salaisuus
Itse eron hetki oli dramaattinen, sillä Katri Helenan ilmoitettua aikeistaan kaivoi Matti auton hansikaslokerosta pistoolin ja osoitti sillä vaimoaan.
– ”Sinä et minua jätä.”
”En voi tälle mitään”, sanoin rauhallisesti. ”En voi lähteä kotiäidiksi Kokkolaan. Mun täytyy elää omaa elämääni. Mä haluan erota.”
Lopulta tilanne rauhoittui ja kumpikin selvisi kireästä autovälikohtauksesta ilman fyysisiä vahinkoja.
Pirjo Kemppisen kirjoittamassa vuonna 2021 julkaistussa Tuntematon Danny -kirjassa (Otava) Danny muisteli pistoolin olleen useamminkin Katri Helenan ex-miehen varusteena.
– Kerran ihmettelin hänen kotinsa jääkaapin ovessa olevia kolmea pistoolilla ammuttua luodinreikää. Aviomies oli kuulemma hermostunut ja ampunut Katria, mutta onneksi ohi. Toisella kerralla olimme menossa esiintymään Luumäen lavalle, kun minua varoitettiin, että Katrin mies on paikalla pistoolin kanssa aikeissaan tappaa minut. Jälkeenpäin kerrottiin, että se oli vain huhu, Danny kertoi kirjassa.
Elämäkerta: Danny petti Katri Helenaa - Katrin eksä uhkasi laulajaa aseella