fbq
Aatu Itkonen

Kohautti 800 euron viikkobudjetillaan – raiskaussyytteen saanut suosikkitaikuri Aatu Itkonen tunnetaan useista tv-ohjelmista

Seiska kertoi aikaisemmin, että Nelosen Rikkaat ja rahattomat -sarjassa nähty taikuri Aatu Itkonen, 21, on saanut raiskaussyytteen.

Asia on tullut vireille kesäkuun lopulla Pirkanmaan käräjäoikeuteen.

Raiskaussyyte – Rikkaat ja rahattomat -ohjelman taikuri Aatu Itkonen joutuu käräjille

Helmikuussa Nelosen Rikkaat ja rahattomat -ohjelmassa ilahduttanut Aatu herätti huomiota muun muassa huomattavalla 800 euron viikkobudjetillaan.

Ohjelman jälkeen Aatu kertoi taustaa Seiskalle.

– Kun tämä korona on helpottanut, niin onhan se tilipussikin hiukan kasvanut. Jos ohjelma kuvattaisiin tällä hetkellä, niin kyllä se viikkobudjetti varmasti isompi olisi.

– Ja kuvausten jälkeen auto on vaihtunut Nissanista Mersuun, Aatu paljasti tuolloin.

Aatu Itkonen on saanut raiskaussyytteen. Syytteen käsittelypäivä ei vielä ole tiedossa.
Aatu Itkonen on saanut raiskaussyytteen. Syytteen käsittelypäivä ei vielä ole tiedossa.

Rikkaat ja rahattomat: Taikuri Aatu Itkosen 800 euron viikkobudjettia ihmetelttiin somessa - paljastaa tienaavansa vieläkin enemmän

Viime vuonna Aatu osallistui MTV:n Talent Suomi -ohjelmaan, jossa hurmasi taikatempuillaan tuomaristoa aina semifinaaleihin saakka.

– Paiskimme hurjasti töitä. Hieman harmittaa, ettei voittoa tullutkaan, mutta oli todella jännittävää esiintyä tuhansille katsojille. Olen siitä upeasta kokemuksesta kiitollinen ja ylpeä, Aatu totesi tuolloin Seiskan haastattelussa.

Aatu on kertonut Seiskalle koronarajoitusten poistumisen lisänneen keikkatuloja rutkasti.
Aatu on kertonut Seiskalle koronarajoitusten poistumisen lisänneen keikkatuloja rutkasti.

Hän on pyrkinyt auliisti julkisuuteen ja antanut lukuisia haastatteluja.

Yli 10 000 euron tappiot! Taikuri Aatu Itkonen hankki uuden työn koronakriisin vietyä keikat: ”En pysty olemaan aloillani tekemättä mitään”

Kesällä Aatu on myös keikkaillut ahkerasti ja paiskii taikurihommien lisäksi töitä juontajana, puhujana sekä mainosmallina.

Esiintyjän uransa hän aloitti Nelosen Tiedä ja Voita -liveohjelman juontajana.

Seiskalle antamassa helmikuisessa haastattelussa Aatu kertoi tekevänsä myös muita kuin esiintymistöitä.

– Esimerkiksi juuri nyt kasailen erään yrityksen kalusteita esille. Kirjoitin myös työsopimuksen asiakaspalveluhommiin, joten sitäkin tulee nyt tulevaisuudessa tehtyä.

Lokakuussa Aatu starttaa Mystinen taikailta -kiertueelle.

Vielä toistaiseksi ei ole tiedossa, milloin Aatun raiskaussyytettä käsitellään.