Harhautti uhreja tv-ohjelmalla! Rikoksesta epäilty Sanna Kiiski: Pilottihanke oli todellinen!

Seiska kertoi aikaisemmin tällä viikolla, että poliisi tutkii tv:stä tutun juontaja Sanna Kiisken, 47, toimia muun muassa epäiltyjen törkeän petoksen ja identiteettivarkauden varalta.
Sanna kertoi useille ihmisille tekevänsä pilottijaksoa uuteen Arvoa vai ei -tv-ohjelmaan, jossa ihmiset arvioisivat studioon tuotujen esineiden aitoutta. Koska ohjelmaan piti saada arvoesineitä, Sanna lähestyi useita tahoja esineiden lainauspyynnöllä.
Moni suostui ehdotukseen ja antoi arvoesineensä luottavaisesti Sannan haltuun. Eräskin lainaaja allekirjoitti 1 800 euron viikkosopimuksen arvokoruistaan.
Pian paljastui, että Sanna oli vienyt hänelle luovutetut arvotavarat kahteen helsinkiläiseen panttilainaamoon ja saanut niistä rahaa.
Jopa 29 uhria! Sanna Kiisken raju rikosepäily: poliisi tutkii tv-toimittajaa
Sanna ei ollut yllättynyt Seiskan yhteydenotosta ja myöntää petokset tosiksi.
– Totta kai tiedän, että poliisi selvittää tätä sotkua. Olen suorastaan onnellinen siitä, että asia on nyt poliisilla. Toivon vain, että poliisi saisi tämän mahdollisimman nopeasti selvitettyä. Tämä on hirveä asia, hän myöntää suoraan.
Omien sanojensa mukaan Sanna ei vielä ole ollut poliisikuulusteluissa.
– Minulla on jo juristi palkattuna.

Nyt puhuu Sanna Kiisken vedätyksen uhri: Teko vaatii kylmän rauhallista suunnitelmallisuutta
Sanna korostaa sitä, että alun perin hänellä oli vilpitön tahtotila saada ohjelmaidea läpi.
– Yli kaksi vuotta sitten tämä ohjelmaidea esiteltiin tv-kanaville oman Virossa sijaitsevan tuotantoyritykseni kautta. Tuolloin pilotin työnimenä oli Rikkauksia tai roskaa.

– Olen koko ajan kertonut ihmisille, että ohjelmasta tehdään pilottia. En ole väittänyt, että ohjelmaa tehtäisiin jollekin tietylle kanavalle, Sanna muistuttaa.
Sanna sanoo, ettei hänellä ole Sanomien kanssa minkäänlaisia yhteistyöjuttuja.
– Miksi pilaisin kaiken keksimällä, että joku menee nimenomaan Sanomille. Pilotit tehdään ensin, ja sitten joku kanava ne ostaa, mikäli idea on hyvä.
Sanna lähetti Seiskalle todisteita useista eri pilottihankkeista, joita hänen Smartteam-niminen yrityksensä on kehitellyt. Kehittelyssä on ollut niin kirja-, elokuva-, kuin podcast-hankkeita. Seiskalla on kuitenkin jäljennös koruvuokrasopimuksesta joka on nimenomaan tehty liittyen Sanoma Oy:n alaisuudessa toimivien Nelosen ja Sub-kanavan kanssa.
Osa hankkeista onkin toteutunut, kuten hyvää julkisuutta saanut Tinder-päiväkirjat.