Tiesitkö? Rautakansleri on uskon mies! Kalervo Kummolan rukouksiin vastattiin yllättävällä tavalla
Leijonien maailmanmestaruus MM-kotikisoissa oli monellakin tavalla täydellinen tarina. Se oli unelmien täyttymys myös Jääkiekkoliiton kunniapuheenjohtaja Kalervo Kummolalle, 76, joka hääri vuosikausia MM-kotikisojen ja Tampereen hulppean hallihankkeen ympärillä.
Oheisella videolla Kalervo Kummola Seiskan MM-erikoishaastattelussa:
Silminnähden onnellinen ”Kale” sai pujotella kultamitaleja Leijonien kaulaan monitoimiareenalla, jota on kuvailtu koko Euroopan hienoimmaksi. Suomi-kiekon grand old man paljastaa Seiskan haastattelussa Nokia-areenan esikuvan.
– Olihan siinä Edmontonin Rogers Place paljon mallina, Kale tunnustaa viitaten maailman hienoimmaksi halliksi kuvailtuun Edmonton Oilersin kotiluolaan.
– Suunnittelijat järjestivät matkan Edmontoniin ja katsoivat mallia sieltä. Onhan se (Nokia-areena) seuraavan sukupolven areena, jos verrataan vaikka Helsinki-areenaan.
Mikael Granlund on toista maata – NHL-miljonääri paljastaa Seiskalle uran jälkeisen suunnitelmansa
Pitkän päivätyön jääkiekon parissa tehnyt Kalervo Kummola tunnetaan kiekkokulissien jääräpäisenä ja aikaansaavana mahtimiehenä, joka on kunniakkaan uransa aikana marinoitunut monenlaisissa kiekkoliemissä.
Seiskan spesiaalihaastattelussa Kale nostaa muutamia ikimuistoisia tapauksia tikunnokkaan. Sellaisia, joissa hän joutui tekemään kovia, kansakuntaakin kuohuttaneita päätöksiä. Yksi sellainen oli Case-Summanen.
Syksyllä 2004 Kale antoi kohupotkut Raimo Summaselle kesken tämän Leijonien päävalmentajapestin. Taustalla painoi saman syksyn skandaalimaiset tapahtumat World Cupissa, jolloin Summanen ja Janne Niinimaa ajautuivat törmäyskurssille keskenään.
– Se oli ikävää aikaa se. Mutta ei sille mitään voinut. Piti kantaa vastuu, Kale kuittaa nyt Seiskalle.
– Uskoin Ramiin, koska pidin hänen intohimostaan jääkiekkoa kohtaan. Mutta sitten siinä tapahtui kaikenlaista…
Kalervo Kummola ei ole syyttä saanut Rautakansleri-lempinimeä. Pitkän poliittisenkin uran tehnyttä Kalea on pidetty niin totisena torvensoittajana, että mediassa hänen kuullaan aina ”jyrähtävän”, eikä juuri koskaan kommentoivan mitään normaalisti.
– Aina yleensä jyrähtää tai murahtaa, ei koskaan sano mitään, Kale naurahtaa itsekin.
– Siviilissä olen aika leppoisa, useimmiten. Mutta tiukan paikan tullen voidaan olla myös tiukkana.
Moni ei ehkä tiennytkään, mutta Kalervo Kummola on myös uskon mies. Uskonnollisen kasvatuksen saanut kiekkopamppu myöntää toisinaan jopa rukoilleensa Leijonien menestyksen eteen.
– Monesti on sen verran tiukka paikka ollut, että se on auttanut, Kale murahtaa.
Oheisella videolla Kalervo Kummola Suomen jääkiekkomuseossa Tampereella: