
Suomen kansa on puhunut! Jukka Jalosen rempseä juhlakunto sai Seiskan lukijoilta harvinaisen yksimielisen tuomion
Seiska uutisoi maanantaina paikan päältä Helsinki-Vantaan lentoasemalta Pekingin olympiasankareiden kotiinpaluusta. Kiinan kisakoneesta valui ymmärrettävästi väsyneitä suomalaisia, sillä Finnairin charter-lento AY086 myöhästyi pari tuntia.
Vaikka terminaalissa tepasteli Suomen kirkkaimpia urheilusankareita Leijonien historiallisista kultamitalisteista Kerttu Niskasen ja Krista Pärmäkosken kaltaisiin maastohiihtotähtiin, kultakoutsi Jukka Jalonen erottui silti selvästi väenpaljoudesta.
Syynä oli Jukan silminnähden rempseä juhlakunto. Ylistetyn valmentajavelhon hieman horjuneesta olemuksesta aisti selvästi, että Riihimäen suurmies oli osannut ansaitusti nauttia historiallisesta olympiakullasta.

Hilpeää kulta-Jukkaa koskeva artikkeli on ollut julkaisustaan lähtien Seiskan luetuimpia juttuja. Se on saanut sosiaalisessa mediassakin hillittömän vastaanoton. Hetkessä yli 1 000 tykkäystä kerännyt Facebook-jako inspiroi lukijoitamme myös kommentoimaan runsaasti.
Tiistain puoleenpäivään mennessä Jukan Facebook-artikkelista oli tykätty jo yli 4 400 kertaa ja se oli kerännyt yli 400 kommenttia. Niiden perusteella Suomen kansan syvät rivit ovat harvinaisen yksimielisiä herra Jalosen julkisista edesottamuksista.
Ohessa muutamia otteita:
– Kyllä on Jukka Jalonen tehnyt loistavaa työtä ja koko Suomen joukkue! Ovat varmasti väsyneitä mutta onnellisia ja juhlansa ANSAINNEET. Paljon Onnea!
– Jukka on best ja juhlansa sekä tömpsyt ansainnut – niin kuin koko joukkue!

– Jukka sekä joukkue on juhlansa ja juomansa ansainneet! Kai sitä saa vähän juhlia?
Sama ylistävä teema jatkuu kautta linjan Facebookin kommenteissa. Kaikki tuntuvat olevan täsmälleen samaa mieltä siitä, että Jukka jos joku on juhlansa – ja juhlajuomansa – ansainnut.
Kultaleijonien lento pahasti myöhässä – kiekkosankareita odottaa yllätysratkaisu Helsinki-Vantaalla
– Hienoa, että olivat rempseässä juhlakunnossa. Enemmän ihmetyttäisi, jos eivät olisi olleet. Koko joukkue ja huoltojoukot ovat ansainneet juhlajuomansa, kommentoi eräskin.

– Leijonakuninkaan annamme rauhassa nauttia myös juhlajuoman. Eiköhän hän todella ole sen ansainnut. Eläköön Leijonat ja johtotiimi! ylistää toinen, ja kolmaskin:
– Hyvä jellonat ja koko tiimi, olette ansainneet juhlat ja juhlajuomat! Antaa palaa!
Someniilot nostavat myös esille sen seikan, että vaikka juhlakoneessa vaikutti olevan vauhtia, se ei millään lailla heijastunut kultasankareiden käytökseen – päinvastoin.

– Leijonat käyttäytyivät niin korrektisti ja fiksusti. Ja fiksu oli Jalonenkin, vaikka ansaitun juhlajuoman todennäköisesti nauttinut, somessa huomioitiin.
– Hyvä meininki! Jalonen on fiksu ja asiallinen mies.

Ja kun meriittilistalta löytyy kaksi maailmanmestaruutta, alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruus ja nyt vielä olympiakultakin, on varaa ottaa ilo irti:
– No en panis pahakseni, vaikka olisivat saapuneet koko kööri ympäripäissään kotimaahan. Kisat on ohi ja kultaa kaulassa, se mitä on otettu tai ei kisojen jälkeen ei oo keneltäkään pois, naulasi eräskin painavan puheenvuoronsa.
– Huikea ukko on juhlansa ansainnut. Mitä sitten, vaikka pelikaani olisikin välillä turbiinissa ja lunta sataa?