Katso logo

Podcast: Kia Lehmuskoski jakoi sängyn toisen miehen kanssa – näin puoliso reagoi

Podcast: Kia Lehmuskoski jakoi sängyn toisen miehen kanssa – näin puoliso reagoi
20231126 HelsinkiTTK-finaali. Kuvassa Kia Lehmuskoski Kuva: Tomi Natri

Tanssii tähtien kanssa -ohjelmasta tuttu tanssinopettaja Kia Lehmuskoski tekee tunnustuksen Gogin kantabaarissa.

Mainos
Mainos päättyy

Tanssii tähtien kanssa -ohjelmasta tuttu tanssinopettaja Kia Lehmuskoski on vieraana Gogin kantabaari -podcastin uusimmassa jaksossa.

Video: Näistä TTK-pareista tuli pariskunta oikeassa elämässä.

Podcastin juontaja Constantinos "Gogi" Mavromichalis haluaa kuulla Kialta mielipiteen siitä, ovatko Tanssii tähtien kanssa -romanssit totta vai tarua. 

Kia myöntää, että TTK on hyvin intensiivistä ja siinä vietetään enemmän aikaa tanssiparin kanssa kuin puolison.

Mainos
Mainos päättyy

– Onhan niitä romansseja tullut. Yksi pari on mennyt naimisiin ja hankkineet yhdessä lapsen. On ollut tilanteita, jotka ovat johtaneet ihaniin asioihin, Kia toteaa.

Kia viittaa vuonna 2021 ohjelman seurauksena syttyneeseen romanssiin. Katri ja Aki Riihilahti tapasivat, kun Katri toimi Akin TTK-opettajana. Parin Kevin-poika syntyi vuonna 2024.

– Tanssiin kuitenkin kuuluu, että ollaan lähellä. Ei se automaattisesti tarkoita sitä, että jos tulen kahden senttimetrin päähän nenästä, niin siinä olisi heti jotakin. Tanssi on tietyllä tavalla näytelmää, Kia muistuttaa.

Aki ja Katri Riihilahti tapasivat TTK-parketilla.
Aki ja Katri Riihilahti tapasivat TTK-parketilla.

"On tullut tilanteita"

Kia aloitti tanssimisen kuusivuotiaana, ja TTK:hon hän päätyi 23-vuotiaana. Gogi haluaa tietää, onko Kialla tullut uransa aikana ihastumisia.

Mainos
Mainos päättyy

Kian mukaan ihastuminen voi helpottaa tanssimista, jos se on molemminpuolista. Jos ei, se saattaa vaikeuttaa.

– Vastaan näin ympäripyöreästi, mutta on tullut tilanteita. On tullut fiiliksiä toista ihmistä kohtaan.

Kia myöntää, että on ollut myös tilanteita, joissa hän ei ole voinut sietää tanssipariaan.

– Ei niitä nyt niin paljon ole tullut, mutta on ollut tilanteita, joissa toisella ei ole niin miellyttävä olemus. Mutta mitä siinä kohtaa voi tehdä, kun teet työtä? Show must go on.

"Eihän se normaalia ole"

Kia joutui parisuhteensa alussa puhumaan miehensä kanssa ammatistaan ja sen eri puolista. Kia joutui selittämään, kuinka miespuolisen tanssiparin kanssa saattaa jakaa hotellihuoneen ja hotellisängyn säästösyistä.

Mainos
Mainos päättyy

– Silloin puolisoni oli, ettei se ole ok, että nukut toisen miehen kanssa samassa sängyssä. Yritin selittää, että se on ihan normaalia, mutta ei se ole. Eihän se ole normaalia, että lähdet työkaverin kanssa työmatkalle ja jaat sängyn hänen kanssaan.

Kia Lehmuskoski tanssi tuoreimmalla TTK-kaudella Marko Anttilan kanssa.
Kia Lehmuskoski tanssi tuoreimmalla TTK-kaudella Marko Anttilan kanssa.

Gogin kantabaari keskiviikkoisin Yle Areenassa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan