Sedu Koskiselta raju avautuminen: "Hotellihuoneessa stiletti kädessä"

Sedu avaa kokemuksiaan Facebookissa.
Yrittäjä Seppo "Sedu" Koskinen käyttää ahkerasti julkista Facebook-tiliään, ja kertoo sinne säännöllisesti elämänsä kuvioista, kuten koiristaan ja bisneksistään. Tiistai-iltana (29.10.) Sedu jakoi tililleen pitkän tilityksen esimerkiksi uuteen koiraansa liittyen.
Sedu on hiljattain esitellyt Facebookissa ranskanbulldog-pentu Rosen. Pikkuinen pentu vaikuttaa sulattaneen liikemiehen sydämen, ja hän kertoo, ettei voi ymmärtää, kuinka on ihastunut "tuohon pieneen, sydämelliseen olentoon".
–Vaikka olen omistanut 8 koiraa ja kouluttanut ne rakkaudella kyllä Rose on yliveto, Sedu kertoo. Koiran on nimennyt Sedun tytär Lara, joka sai idean nimelle Titanicista.
Koira ei vielä ole kotiutunut, mutta Sedu on vieraillut sen luona.

Ollut vaikeaa
Sedu toteaa myös, että hänen elämässään on viime vuosina ollut rankkaa. Tukena on ollut liuta hänen ystäviään. Hän kertoo aloittaneensa kirjoittamaan kirjaa, jonka teeman hän kuvailee olevan "köyhä, rikas, köyhä, rikas".
–Tää viimeinen rikas on tavoitteeni saada nimeni puhtaaksi, maksaa velkani, kasvattaa tyttäreni ja elää onnellisena loppuelämäni, koska tragedia jonka koin vaati paljon, välillä olin hotellihuoneessa stiletti kädessä, mutta myönnän etten uskaltanut tehdä sitä, Sedu täräyttää.
Uusi bisnes
Julkaisunsa kommenteissa Sedu kertoo ystävästään, jonka kanssa hän on kehitellyt uutta bisnesideaa. Sedun suunnitelmissa on perustaa hotelli ja hevos- ja kamelisafari Egyptin Sharm el Sheikhiin.
Pitkän kertomuksensa ohessa Sedu kertoo jatkavansa vielä tarinointia ja vihjaa tavanneensa esimerkiksi Thaimaan kuninkaan sekä prinssi Harryn.
Sedun koko teksti näkyy hänen Facebook-sivullaan.
Mikäli sinulla tai läheiselläsi on itsetuhoisia ajatuksia tai olet huolissasi omasta tai läheisesi päihteidenkäytöstä, on apua saatavilla.
Suomen Mielenterveys ry:n Mieli-kriisipuhelin palvelee ympäri vuorokauden: 09 2525 0111.
Päihdeneuvonta palvelee ympäri vuorokauden ja palveluun on mahdollista ottaa yhteyttä täysin nimettömänä: 0800 900 45.
Sekasin-chat nuorille palvelee arkisin klo 9–24 ja viikonloppuisin klo 15–24.
Hengenvaarallisessa tilanteessa soita hätänumeroon 112. Voit myös hakeutua suoraan paikkakuntasi päivystykseen tai terveyskeskukseen.
Keskusteluapua vaikeassa elämäntilanteessa tarjoaa myös kriisikeskus (mieli.fi). Lisäksi Tukinet.net -sivusto tarjoaa tukea kahdenkeskeisillä tai ryhmächateillä.