Suosikkikirjailija otti jymymenestyksen kunniaksi tatuoinnin – tällainen se on

Suosikkikirjailija otti jymymenestyksen kunniaksi tatuoinnin – tällainen se on
Satu RämöSAA JULKAISTA VAIN kirjasta/tekijästä kertovan artikkelin yhteydessä tai kirjan/tekijän markkinointiin liittyvissä julkaisuissa.Kuva Björgvin Hilmarsson/WSOY

Satu Rämön tuorein teos ylitti myynneissään merkittävän rajapyykin.

Mainos
Mainos päättyy

Hildur-dekkarisarjastaan tunnetulla kirjailija Satu Rämöllä on 100 000 syytä hymyyn: hänen tuorein teoksensa Tinna ylitti nimittäin 100 000 myydyn kirjan rajapyykin vain reilu kuukausi julkaisustaan.

 Video: Satu Rämö kertoo kirjojensa henkilöistä

Satu juhli jymymenestystä ottamalla reiteensä Hildur-aiheisen tatuoinnin. Hän kertoi asiasta 4.12. julkaisemassaan Instagram-päivityksessä.

– Päätettiin brand managerin kanssa repäistä uusien myyntilukujen riemussa. TINNA myi 100.000 reilussa kuukaudessa, joten pidettiin antamamme lupaus: otettiin nahkaan samanlaiset Hildurin aallot. Minä reiteen; kaima käsivarteen, Satu kirjoittaa julkaisunsa kuvatekstissä.

Mainos
Mainos päättyy

Tatuointi on pieni, yhtenäisellä viivalla piirretty aalto, joka löysi paikkansa kirjailijan oikeasta reidestä. Kirjasarjan päähenkilö Hildur harrastaa intohimoisesti surffausta.

– Tää on tosi kaunis. Niin kuin Hildurin aalto, Satu kommentoi julkaisunsa videolla. 

Kommenteissa onnitellaan

Julkaisu on kerännyt alleen runsaasti kommentteja. Kirjasarjan ystävät ovatkin onnitelleet Satua sekä saavutuksestaan että hienosta tatuoinnista.

–  Hyvä Satu, tuo on tyylikäs tatska. Aikamoiset on myyntiluvut, eräs kommentoi.

Mainos
Mainos päättyy

– Hieno tuli ja hieno on myös saavutus! toinen sanoo.

–  Jihaa! Onnea myös tatuoinnista! kolmas onnittelee.

Jättimenestys jo valmiiksi

Islannissa asuva ja sinne sijoittuvaa dekkarisarjaa kirjoittava suosikkikirjailija ei ole ensimmäistä kertaa menestyksen edessä. Satu kertoo kotisivuillaan, että Hildur-sarjan käännösoikeudet on myyty jo yli 26 kielialueelle.

Instagraminsa bio-tekstissä kirjailija kertoo, että pian dekkareita on saatavilla 30 eri kielellä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan