Marko Jantuselta repäisevä analyysi itseään esittävästä Severi Saarisesta: ”Komeampi kuin minä!”

Severi Saarinen ja Marko Jantunen
Mainos
Mainos päättyy

Marko ”Jarna” Jantusesta, 50, kertovaa Laitapuolen hyökkääjää kuvataan parhaillaan Lahdessa ja pääkaupunkiseudulla.

Aleksi Mäkelän ohjaamassa filmatisoinnissa Jarnaa esittää Severi Saarinen, 37. Joensuulaisnäyttelijä muistetaan useista teatteriesityksistä ja Aku Louhimiehen Tuntemattoman sotilaan Lehdon roolista.

Tuntemattomasta sotilaasta tuttu Severi on harjoitellut ahkerasti elämänsä ensimmäistä elokuvapäärooliaan varten.
Tuntemattomasta sotilaasta tuttu Severi on harjoitellut ahkerasti elämänsä ensimmäistä elokuvapäärooliaan varten.

Marko Jantusta näyttelevä Severi Saarinen on itsekin kiekkomies: ”Jarnan luistelua ei kukaan pysty matkimaan”

Myös Jarna on aktiivisesti mukana elokuvan teossa. Elämässään poikkeuksellisen rajun draamankaaren kokenut ex-kiekkotähti kertoo olevansa vaikuttunut Severin omistautumisesta roolisuoritukseensa.

Mainos
Mainos päättyy

– Severi on tehnyt tosi kovan pohjaduunin. Hän on käynyt kuuntelemassa päihdeluentojani, ja olemme tutustuneet toisiimme. Severi on myös soitellut ja kysellyt näkemyksiäni riippuvuudestani, päihteistä ja puhetyylistänikin.

Kova temppu! Tuntematon sotilas -näyttelijä pudotti rajusti painoa tähtikiekkoilijan rooliaan varten – ”Siinä on ollut tekemistä”

– Hän tekee tässä elokuvassa minulle vain kunniaa, sillä Severi on paljon fiksumpi ja komeampi kuin minä! Mähän olen tällainen ruma äijä vaan, Jarna naureskelee.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan