Helena Koivu: "Ei ole draamaa"
Moni suomalainen on asemoitunut vahvasti joko Helenan tai Mikon puolelle, vaikka kaikkia faktoja heidän väliltään tietää tuskin kukaan.
Helena Koivu lienee ihminen, jonka tietävät kaikki.
Harva silti Helenaa tuntee, mutta monella on hänestä silti varsin varma näkemys.
Helena oli aikanaan naimisissa kiekkolegenda Mikko Koivun kanssa, mutta pariskunnan eropyykkiä on pesty jo useamman vuoden ajan – eikä loppua näy.
Moni suomalainen on asemoitunut vahvasti joko Helenan tai Mikon puolelle, vaikka kaikkia faktoja heidän väliltään tietää tuskin kukaan.
Yhtä kaikki, Helena on kerännyt vuosien mittaan suuren seuraajamäärän Instagramissa, ja hän onkin alustalla aktiivinen.
Perjantaina Helena jakoi useamman nyt jo poistuneen stoorin ajatuksistaan, jotka ovat varsin monitulkintaisia.
"Vastuun pitäisi olla siellä, missä..."
Helena nostaa teksteissään esiin rakenteellisen ongelman: vastuu väärinkäytöksistä siirtyy liian usein yksittäiselle ihmiselle, joka uskaltaa puhua.
Hänen mukaansa järjestelmä nojaa liikaa siihen, että tavallinen ihminen jaksaa ja osaa selvittää asioita juridisesti, vaikka arki jo itsessään vie voimat.
Helena myös muistuttaa, ettei kaikilla ole aikaa, osaamista tai voimavaroja hoitaa pitkiä ja monimutkaisia prosesseja.
– Siksi ratkaisu ei voi olla vain se, että ihmiselle annetaan mahdollisuus valittaa. Vastuun pitäisi olla siellä, missä väärinkäytökset syntyvät – ei niillä, jotka tuovat ne esiin.
"Se on oikeus"
Stooreissa Helena kuvaa toistuvaa kaavaa: kun rajoja ylitetään ja joku kysyy tai puuttuu asiaan, katse kääntyykin kysyjään.
– Kun rajoja ylitetään, kysyjästä tehdään ongelma.
– Väärin toimiminen jää helposti sivuun, ja huomio kohdistuu siihen, joka rikkoo hiljaisuuden.
Helena korostaa, ettei kyse ole mielipiteistä, vaan säännöistä, laeista ja oikeuksista. Silti niiden käyttäminen voi kääntyä ihmistä itseään vastaan.
Hän tiivistää ajatuksensa varsin suoraan.
– Keskustelun avaaminen ei ole draamaa. Se on oikeus.
"Pitäisi toteutua ilman, että..."
Helenan mukaan monet prosessit ovat "tahallaan monimutkaisia ja raskaita".
– Ihmiset eivät aina tunne oikeuksiaan, eivätkä viranomaisetkaan kaikkia sääntöjä, mikä johtaa mielivaltaisiin ratkaisuihin.
– Usein ainoaksi keinoksi jää valittaminen viranomaisille, vaikka se vie aikaa ja kuormittaa entisestään jo valmiiksi uupunutta ihmistä.
Lopulta Helenan viesti on yksinkertainen.
– Järjestelmä ei saa rakentua sen varaan, kuka jaksaa taistella pisimpään. Oikeudenmukaisuuden pitäisi toteutua ilman, että yksittäinen ihminen joutuu kantamaan koko taakkaa.