Ylen uutuussarja saa katsojilta kylmää kyytiä: "Lapsellinen"

Mestarietsivä Sherlock Holmes seikkailee jälleen tv-vastaanottomilla.
Sherlock Holmes on seikkailut tv-ruuduilla niin sarjoissa kuin elokuvissakin. Sherlock ja tytär -sarja esittelee tutun brittietsivän uudesta näkökulmasta. Uutuussarja starttasi Ylen kanavilla 19. heinäkuuta.
Arkistovideo: Esko Kovero paljastaa, kuka historiallinen henkilö hän olisi.
Sherlock Holmesin (David Thewlis) maailma mullistuu, kun kuvaan astuu yllättäen tytär. Amerikkalainen Amelia (Blu Hunt) asuu Lontoossa ja saa selville, että hänen kadonnut isänsä saattaa olla Sherlock itse.
Hän matkustaa Lontooseen ja etsii tämän käsiinsä. Kaksikko alkaa ratkoa rikoksia. Juoneen mahtuu myös vaarallinen salaliitto. Sarjassa eletään vuotta 1896.

30 minuuttia riitti
Katsojat ovat ilmaisseet mielipiteensä sarjasta Ylen ja Yle Areenan Facebook-seinillä. Maritta toteaa, että sarja muistutti pikemminkin sarjakuvaa, joten se ei päädy hänen katselulistalleen.
– Katsoin pari eka jaksoa ja tympäännyin täysin, kaikki liian ilmiselvää ja helppoa. Ei todellakaan katsota, edes Areenasta, Anne komppaa.
– 30 minuuttia katsottu, niin lapsellinen, että en tule seuraamaan, Outi ei vakuuttunut.
– Liikaa jäi tunne että jotain kohderyhmää tavoiteltu, ei oikein lähtenyt, Tomi kirjoittaa.
– Minua ei kiinnosta nämä jonkun tunnetun siivellä ratsastamiset. Ei tyttäret, pojat eikä nuoruusvuodet. Oikeastaan ainoa versio josta Holmes-sarjoissa olen tykännyt, on ollut se Benedict Cumberbatchin tähdittämä sarja, Suvi summaa viittaamalla Uusi Sherlock -sarjaan.
Yllättävän hyvä
Osa katsojista kertoo, että kesti hetken päästä sarjaan kiinni, mutta lopulta he pitivät näkemästään. Hanski esimerkiksi kertoo ensimmäisen kauden olleen yllättävän hyvä.
– Katsottu loppuun. Alku ei tuntunut kiinnostavalta, jatkettiin kumminkin ja paranihan se loppua kohti. Yleisarvosana: kohtalaisen hyvä! Liisa toteaa.
– Helppoa seurattavaa, kevyttä katseltavaa lauantain alkuillassa, Hannele kommentoi.
– Katsottu ja loppua kohti parani, kuin "sika juoksussa". Pitänee katsoa seuraava kausikin? Vaati totuttelua päästä juttuun kiinni… Mutta kyllä se siitä? Onneksi on tuo Areena, niin saa katsottua peräkanaan nuo jaksot, Tuula sanoo.

– Hyvä sarja. Jopa puolisoni kehui sarjaa, hän kun on ollut tosi pettynyt näihin uusimpiin Holmes-yrityksiin. Toki Jeremy Brett painii omassa sarjassaan. Nostalgiaa koko sarja muutenkin, Taina viittaa Sherlockin näyttelijään 1980- ja 1990 -luvuilla.
– Oli hyvä sarja. Toivottavasti tuohon on jatkoa kun loppu antoi jotain sen suuntaista ymmärtää, Harri huomauttaa.
Sherlock ja tytär Yle Areenassa, lauantaisin TV1:llä.