Suomalainen Ada, 23, hämmentää amerikkalaisessa tv-sarjassa: "En tiennyt, että tällaista on olemassa"

Hollywood-tähti Sofia Vergara haukkoo henkeään nähdessään Adan ennennäkemättömän esityksen America's Got Talent -ohjelmassa.
Suomalainen Ada Filppa, 23, osallistui America’s Got Talent -ohjelmaan ennennäkemättömällä lajilla. Keppihevosnumeroa ei näet ole aiemmin ohjelmassa nähty.
Au pairit -ohjelmasta tuttu Ada kertoo, että hän alkoi ratsastaa hevosilla 8-vuotiaana. Hän myös kehaisee tuomareille, että hän on maailman paras keppihevoslajissa. Hän on kilpaillut yli 200 kilpailussa.
Jaksossa lavalle on tuotu korkeita esteitä, joiden yli Ada laukkaa keppihevosellaan Maniac-kappaleen soidessa taustalla. Tuomarit hämmästelevät, mitä lavalla tapahtuu.
– Mitä tuo on? Heidi Klum ihmettelee.
Simon Cowell nostaa lasit päästään katsoessaan Adan esitystä. Ada tiputtaessa yhden esteistään Sofia Vergara haukkoo ääneen henkeään.
– Voi ei, Sofia huudahtaa.
Esityksen jälkeen Howie Mandel kertoo muille tuomareille, että kyseessä on keppihevostelu. Hän summaa, että kyseessä on vaativa laji.
– En tiedä, missä maailmassa elän, mutta en tiennyt, että tällaista on olemassa. En ole ikinä nähnyt tuollaisia pikkuruisia hevosia, enkä tuollaista nättiä tyttöä tekemässä tällaista, Sofia summaa.
– Pitäisikö meidän aloittaa tällainen (harrastus) yhdessä? Heidi kysyy tuomarikaveriltaan.

Sofia kuitenkin kieltäytyy ehdotuksesta. Hän siirtää huomion takaisin Adaan ja ihmettelee, miten maailman paras keppihevostelija tiputti esteitä.
– Olitko hermostunut? Sofia kysyy.
– Vähän. Jalkani tärisevät. Minulla oli liian hauskaa, Ada naurahtaa.
Tuomarit eivät kuitenkaan päästä Adaa jatkoon. Yleisö buuaa tuomareiden päätökselle.
Katso Adan esitys alla olevalta videolta.
Artikkelia muokattu 11.7. klo 8.33: Kuva vaihdettu.