Kohusuhde Spedeen, pahoinpitely ja riita miljoonaperinnöstä - näistä skandaaleista varakkaan aatelismiehen kanssa avioitunut ex-missi Maria Drockila muistetaan!

Maria Drockila muistetaan lukuisista kohuista.
Mainos
Mainos päättyy

Seiska kertoi viime viikolla ex-kohumissi ja yrittäjä Maria Drockilan, 40, menneen naimisiin varakkaan aatelismiehen kanssa.

Ex-kohumissi Maria Drockila naimisiin – julkisuudesta kadonnut kurvikaunotar avioitui varakkaan kartanoperijän kanssa!

Maria kuuluu maamme missihistorian tunnetuimpien 2. perintöprinsessojen joukkoon. Joku voisi myös luonnehtia häntä aikamme viimeiseksi todelliseksi kohumissiksi.

Miss Suomi vuosimallia 1997 Karita Tuomola (nyk. Tykkä) ja 2. perintöprinsessa Maria Drockila olivat yhtä hymyä kruunajaisten jälkeen.
Miss Suomi vuosimallia 1997 Karita Tuomola (nyk. Tykkä) ja 2. perintöprinsessa Maria Drockila olivat yhtä hymyä kruunajaisten jälkeen.

Kuvankaunis kotkalaiskaunotar tosin nousi julkisuuteen jo ennen vuoden 1997 missikisoja, jotka päättyivät Karita Tuomolan (nyk. Tykkä) kruunajaisiin. Enkelikasvoinen ja upeavartaloinen Maria voitti sukellusjulkkis Jari Komulaisen järjestämän Miss Submarine -tittelin jo ennen kuin hänen kutreilleen laskettiin valtakunnan kolmanneksi kauneimman tiara.

Mainos
Mainos päättyy

Julkisuudesta kadonneella missi Maria Drockilalla huikeita rakkausuutisia – uusi kulta on kartanosuvun vesa!

Marialle kolmas sija missikisoissa oli valtava pettymys ja kansalle suuri ihmetys - olihan hänellä monien mielestä finaalin paras vartalo. Tyrmäävä tummaverikkö oli myös lehdistön ehdoton suosikki.

Jäänee ikuiseksi arvoituseksi, vaikuttiko Marian hurja menneisyys lopulliseen sijoitukseen. Hän oli näet paljastanut finaalin kynnyksellä missituomaristolle teiniaikojensa hölmöilyjä.

Maria oli 14-vuotiaana syyllistynyt pahoinpitelyyn 16-vuotiaan jengikaverinsa kanssa. Episodia edelsi koulukiusaaminen ja vaikea murrosikä.

– Joimme kaljaa ja pyörimme kaupungilla. Sitä vaihetta kesti vain muutaman kuukauden, ja se päättyi pahoinpitelyyn, Maria tilitti Seiskalle missivuonnaan 1997.

Ex-kohumissi Maria Drockila pusutteli lemmekkäällä aamiaisella!

Seiska lennätti Marian ja hänen silloisen poikaystävänsä Johanin lemmenlomalle Jamaikalle keväällä 1997.
Seiska lennätti Marian ja hänen silloisen poikaystävänsä Johanin lemmenlomalle Jamaikalle keväällä 1997.
Mainos
Mainos päättyy

Misseys ei kuitenkaan kestänyt kauan, tarkemmin vain muutaman kuukauden. Maria luopui tittelistään, kun kaikkien hämmästykseksi viihdemoguli Spede Pasanen nimitti 19-vuotiaan naisenalun täysin puskista tv-imperiuminsa toimitusjohtajaksi.

Kulmakarvat olivat kohoilleet jo aiemmin, kun Seiska paljasti Marian muuttaneen avoliitostaan silloisen poikaystävänsä Johan Wikholmin luota omaan asuntoonsa. Marian uuden luksuskämpän omisti Speden tytär Pirre. Kävi ilmi, että Spede viihtyi asunnolla yhtenään.

– Maria ja Spede ovat kuin luotuja toisilleen. Heillä on ihan omat juttunsa, joista ei ulkopuolinen ota selvää. Se on sellaista jatkuvaa nuorten kikatusta, Marian äiti Sylva Drockila kertoi tuolloin Seiskalle.

Marian ja Speden lämpimistä väleistä alettiin supista ensimmäistä kertaa vuonna 1997. Maria oli tuolloin 19-vuotias, Spede 67.
Marian ja Speden lämpimistä väleistä alettiin supista ensimmäistä kertaa vuonna 1997. Maria oli tuolloin 19-vuotias, Spede 67.

Muistatko? Spede Pasanen ja Missi-Maria Drockila olivat 90-luvun kohupari – suhteessa lukuisia käänteitä: "Kuin luotuja toisilleen"

Niinpä reilu parikymppinen Johan sai jäädä, kun 67-vuotias Spede lennätti nuorikkoaan lemmenlomille. Ja vaikka toimitusjohtajan pesti jäi lyhyeksi, viihdemoguli järjesti Marialle uuden miljoo-nalukaalin Espoosta – joka vieläpä remontoitiin sadoillatuhansilla markoilla.

Kun Spede kuoli vuonna 2001, kohut vain jatkuivat. Syynä oli Marian ja Pirren välillä roihahtanut riita miljoonaperinnöstä. Spede oli lainannut suosikkimissilleen suuria summia rahaa ilman minkäänlaisia korkoja.

Mainos
Mainos päättyy

Lopulta käräjäkeikalle ei ollut tarvetta, sillä riidan osapuolet sopivat testamenttiskandaalin kaikessa hiljaisuudessa.

SEISKA 3/2011 Janne Timosen ja Marian vuonna 2004 alkanut avioliitto karahti karille kaikessa hiljaisuudessa 2011.
SEISKA 3/2011 Janne Timosen ja Marian vuonna 2004 alkanut avioliitto karahti karille kaikessa hiljaisuudessa 2011.

Diili-Maria Drockila julkisuudesta: Olen saanut turpaan oikealta ja vasemmalta!

Kohuriidan jälkeen Maria hiljalleen katosi julkisuudesta. Hänen tiedettiin menneen vuonna 2004 naimisiin Perheyritysten liiton puheenjohtaja Janne Timosen kanssa. Avioparille syntyi tytär vuonna 2007, mutta nelisen vuotta myöhemmin lusikat menivät silti jakoon.

Julkkisten tähdittämään Diili -ohjelmaan osallistuminen ja sen voittaminen vuonna 2013 päätti hetkellisesti Marian hiljaiselon.

– Julkisuuteen palaaminen pelotti, mutta tajusin, ettei minulla ole mitään salattavaa, Maria kertoi tuolloin Seiskalle.

Kynttiläkauppansa lisäksi Maria tunnetaan nykyään hyvinvointimentoroinnistaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Kohusuhde Spedeen, pahoinpitely ja riita miljoonaperinnöstä - näistä skandaaleista varakkaan aatelismiehen kanssa avioitunut ex-missi Maria Drockila muistetaan!