fbq
Uutiset
13.01.2021 18:02
Teksti: Eetu Ampuja|Kuvat: Timo Korhonen & AOP
Kasperi Kapanen & Sami Kapanen.
Kasperi Kapanen missaa järisyttävän kiekkoelämyksen – verivihollista edustanut isä Sami Kapanen lataa totuuden tiskiin: ”Valitettavasti fakta on se, että…”
Uutiset
13.01.2021 18:02
Teksti: Eetu Ampuja|Kuvat: Timo Korhonen & AOP

NHL:n tynkäkausi 2020–21 käynnistyy tulevana yönä Suomen aikaa. Avauskierroksella nähdään heti todellinen herkkupala, kun Philadelphia Flyers isännöi Pittsburgh Penguinsia. Joukkueiden väliset väännöt ovat klassikko, joka tunnetaan nimellä Battle of Pennsylvania.

– Se on kiihkeä paikalliskamppailu. Ne ottelut ovat aina kohokohtia pelikalenterissa, Sami Kapanen nyökkää Seiskalle.

Lue myös: Harvinaisen suoraselkäistä puhetta! Pehmentynyt ex-kiekkoilija Sami Kapanen myöntää rehellisesti: "Olen ollut särmikäs, temperamenttinen ja itsekeskeinen"

Kuopiolainen tietää mistä puhuu: entinen NHL-ammattilainen edusti Flyersia viisi vuotta kausina 2003–08. Ottelut juuri Penguinsia vastaan lähentelivät välillä totaalisotaa.

– Kyllähän ne kiihkeitä pelejä olivat, vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Muistan elävästi, miten Penguinsin 18-vuotias Sidney Crosby ajoi hyvin nopeasti itsensä Flyers-fanien epäsuosioon, Sami naurahtaa.

Lue myös: Hulppea hirsihuvila! Sami Kapasen uusi koti on niin valtava, että pelkkä vaatehuone on pienen yksiön kokoinen - mutta se on Satu Kapasen valtakuntaa: "Minulla kun näitä vaatteita on pikkuisen enemmän"

– Siinä kävi niin jo pelkästään korkean varauksen ja hypetyksen takia, mutta myös siksi, että hän oli jo silloin ehdoton eliittipelaaja. Valitettavasti fakta on se, että Crosby oli myös usein ratkomassa otteluita Pittsburghille, kuten konferenssifinaaleissa 2008.

Philadelphia Flyersin Sami Kapanen (vas.) vääntämässä Pittsburgh Penguinsin Max Talbotia vastaan kevään 2008 konferenssifinaaleissa. Sidney Crosby johdatti Pensin jatkoon Stanley Cup -finaaleihin.
Philadelphia Flyersin Sami Kapanen (vas.) vääntämässä Pittsburgh Penguinsin Max Talbotia vastaan kevään 2008 konferenssifinaaleissa. Sidney Crosby johdatti Pensin jatkoon Stanley Cup -finaaleihin.

Viisumiongelma vesitti

Pennsylvanian kiekkofanit eivät siis voisi toivoa juuri maukkaampaa starttia kauteen. Yksi on kuitenkin joukosta poissa, kun osavaltion herruudesta aletaan kalistella sapeleita: Penguinsin Kasperi Kapasta ei vielä nähdä tositoimissa.

Lue myös: Tässä on Sami Kapasen miesluola! Entinen NHL-kiituri väijyy öisin maailman kovinta kiekkoliigaa ja jännittää Kasperi-poikansa puolesta – ”Löytyy telkkari ja sohva”

Syy on harmillinen: Kasperi ei päässyt matkustamaan ajoissa Pohjois-Amerikkaan viisumiongelmien vuoksi. Penguinsin kotisivujen mukaan ”Kassu” olisi saapunut teräskaupunkiin vasta viime lauantaina, jonka jälkeen edessä on vielä koronakaranteeni.

– Sinä aikana tulemme esittelemään hänelle joukkueemme tavan pelata, jotta hänellä on kaikki eväät opiskella Penguins-kiekkoa, pingviinikoutsi Mike Sullivan kommentoi hiljattain seuran verkkosivuilla.

Viimeiset viisi kautta Toronto Maple Leafsia edustanut Kasperi Kapanen on jälleen Pittsburgh Penguinsin mies. Kuopiolaiselle on luvassa isoa tonttia teräskaupunkilaisten kokoonpanossa.
Viimeiset viisi kautta Toronto Maple Leafsia edustanut Kasperi Kapanen on jälleen Pittsburgh Penguinsin mies. Kuopiolaiselle on luvassa isoa tonttia teräskaupunkilaisten kokoonpanossa.

Jäätävä tilaisuus?

Kunhan karanteenit on selätetty ja on aika päästä tositoimiin, Kasperia odottaa kenties kaikkien aikojen näyttöpaikka. Nopeakinttuiselle Kapaselle on väläytelty paikkaa jopa Penguinsin rautaisessa ykkösnyrkissä itsensä Crosbyn ja Jake Guentzelin rinnalla.

Kasperille kyseessä on joka tapauksessa paluu seuraan, joka hänet alun perin varasi NHL:ään kesällä 2014. Seuraavana kesänä Penguins kauppasi Kassun Toronto Maple Leafsiin, jossa vierähti viisi vuotta.

Lue myös: Isänsä täydellinen vastakohta! Sami Kapanen Kasperi-poikansa naisseikkailuista: Hän tekee omat valintansa virheineen päivineen!

– Seuran ajatuksissa oli varmaan alun perin se, että nuori 1. kierroksen varaus olisi päässyt koittamaan Crosbyn ja (Jevgeni) Malkinin rinnalla. Silloin he kuitenkin päätyivät kauppaamaan Kassun Torontoon, koska haistoivat olevansa viittä vaille mestareita.

Kasperi Kapaselle on kaavailtu alustavaa pelipaikkaa Penguins-kippari Sidney Crosbyn rinnalta. Vitjan toisessa laidassa viilettää Jake Guentzel.
Kasperi Kapaselle on kaavailtu alustavaa pelipaikkaa Penguins-kippari Sidney Crosbyn rinnalta. Vitjan toisessa laidassa viilettää Jake Guentzel.

Onnellinen pojan puolesta

– Ja kun näin jälkeenpäin miettii, niin eipä organisaatiota voi siitä kaupasta tuomita, kun kerran voittivat sen kaupan johdosta kaksi peräkkäistä mestaruutta, Sami naurahtaa.

Lue myös: Sami Kapanen Kasperi-poikansa tekemästä 1,4 miljoonaa euroa maksaneesta ratkaisusta: Kassu koki sen itselleen luontevaksi…

Isä-Kapanen viittaa kommentillaan ennen kaikkea Phil Kesseliin, joka liikkui Kasperi-kaupassa toiseen suuntaan Torontosta Pittsburghiin. Ratkaisukyvykäs jenkkihyökkääjä oli isossa roolissa Penguinsin vuosien 2016 ja 2017 tuplamestaruuksissa.

– Totta kai Kasperin puolesta tuntuu hyvältä, kun poika pääsee nyt takaisin Pittsburghiin. Periaatteessa tässä on ollut vain viiden vuoden siirtymä, Sami sanoo.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins Suomen aikaa ensi yönä klo 00:30 alkaen.

Sami Kapanen katselee Kasperi-poikansa öisiä edesottamuksia NHL:ssä miesluolassaan Pohjois-Savossa.
Sami Kapanen katselee Kasperi-poikansa öisiä edesottamuksia NHL:ssä miesluolassaan Pohjois-Savossa.

 

Tilaa Seiskan uutiskirje! »