Supersuosittua räppäriä Petri Nygårdia, 44, pyydettiin aikoinaan mukaan supersuosittuun Vain elämää -sarjaan, mutta hän ei kokenut sitä tuolloin mieleiseksi.
– Pyhimyksen osallistuminen ohjelmaan muutti näkemykseni! Hän ei osaa laulaa, joten luultavasti minäkin pärjäisin ohjelmassa.
Petrin imagoon kuuluvat aurinkolasit tuskin olisivat este osallistumiselle.
– Kai siellä voi esiintyä lasitkin päässä. En olisi kuitenkaan valmis esiintymään kameran edessä ilman aurinkolaseja. Riisun lasini vasta, kun minusta tehdään elokuva.
Vain elämää ei ole suinkaan ainoa formaatti, josta Petri on uransa aikana kieltäytynyt.
– Selviytyjiin en lähtenyt mukaan. Kysyin Lola Odusogalta aikoinaan, mitä teen, kun minua pyydetään joka ohjelmaan, mutta en halunnut siihen aikaan osallistua juuri mihinkään. Lola totesi tuolloin, että ohjelmia tulee koko ajan. En ole jälkeenpäin katunut päätöksiäni, mutta haluaisin tehdä jatkossa enemmän televisiota.
Lue lisää: Petri Nygårdin ja Erika Vikmanin yllättävä kimppa: ”Välillämme on selvä yhteys!”