Tämän takia Sanna Marinin känniörvellys on vakava turvallisuusriski: "Jos jotain sattuu..." - harvinainen haastattelu!

Sanna Marin
Mainos
Mainos päättyy

Seiska sai harvinaisen haastattelun ministeritason protokollan hyvin tuntevalta ihmiseltä.

Katso, kuinka Sanna Marin tanssii hitaita Olavi Uusivirran kanssa ravintola Teatterissa:

Asian arkaluontoisuuden vuoksi hän ei esiinny jutussa omalla nimellään.

Haastateltu ilmaisi huolensa siitä, kuinka vaarallista pääministeri Sanna Marinin (sd.) humalahakuinen biletys julkisilla paikoilla on.

Mainos
Mainos päättyy

- Käytännössä Suomessa on neljä ihmistä, joiden turvaluokitus on korkein mahdollinen: presidentti, pääministeri, ulkoministeri ja puolustusministeri, Seiskan lähde pohjustaa.

-  Näillä ihmisillä on paljon valtion turvallisuuteen liittyvää salaista tietoa. Osa näistä tiedoista on julistettu salaisiksi jopa 60 vuodeksi, hän muistuttaa.

-  Tällaisen henkilön liikkuminen päihtyneenä yökerhoissa aamuyön tunteina on iso turvallisuusriski. Jo yksistään hänen virkapuhelimensa katoaminen olisi vakava asia.

Sanna Marinin bileputki alkoikin jo perjantaina: ”Kiskoi lasikaupalla samppanjaa” – seurassa yllättäviä kohujulkkiksia ja poliitikkoja!

Kun Sannan biletysvideo vuoti julkisuuteen, monet hämmästelivät, missä hänen turvamiehensä olivat.

Videoiden perusteella he eivät olleet yksityisasunnossa eivätkä pääministerin välittömässä läheisyydessä ravintola Teatterissa.

- He olivat jossain lähellä, luultavasti pihalla autossa odottamassa. Ministereillä on aina turvamiehet, ja heidän täytyy tietää, missä heidän kohteensa milloinkin on. Kohde ei voi milloinkaan olla heiltä hukassa.

Mainos
Mainos päättyy

- Esimerkiksi pääministerillä on turvamies 24/7 eli koko ajan käytössä. Öitä he eivät tietenkään kohteidensa luona vietä, mutta heidän on tiedettävä, missä kohde on. Yhtä lailla ministerinkin on oltava sellaisessa tilanteessa, että hänet tavoitetaan tarvittaessa hyvinkin lyhyellä varoitusajalla.

Huolta on lisännyt sekin, että pääministeri on kertonut bilettäneensä seurueessa, jonka kaikkia osallistujia hän ei edes tunne. Marinin oman kertoman mukaan osa tuttavuuksista on syntynyt lyhyen ajan sisällä.

Sanna Marin
Sanna Marinin tanssiliikkeet ovat nousseet hetkessä ikoniseen asemaan. Kuvakaappaus somevideosta, joka on kuvattu pääministerin bileviikonlopun kakkospäivänä.

Uusi shokkipaljastus! Sanna Marin kiehnäsi ja tanssi intiimisti vieraiden miesten syleissä julkkiskapakassa

Sanna Marinin kohdalla hämmennystä on herättänyt sekin, miten hän suhaa bileistä toisiin. Tiedotustilaisuudessaan pääministeri kiisti poistuneensa yöllisistä bileistä virka-autollaan.

- Pääministeri liikkuu aina virka-autollaan, sillä se liittyy turvallisuusseikkoihin, Seiskan lähde muistuttaa.

- Kun pääministeri käyttää virka-autoa ja toinen hänen turvamiehistään tulee perässä toisella autolla.

Mainos
Mainos päättyy

Mikäli pääministeri saa päähänsä juhlia aamuyön saakka ravintolassa, tilanne on erittäin haastava turvamiesten näkökulmasta.

- Esimerkiksi ravintolassa aamuyön tunteina on paljon humalaisia. Tuolloin turvamiesten on oltava Marinin vierellä lähestulkoon tanssilattialla.

- Samalla heidän on oltava erityisen hereillä, sillä tunnetusti ihmiset voivat tuolloin käyttäytyä arvaamattomasti.

Sanna Marinin kännisekoilu hämmästytti julkkiskapakassa - "Aivan järkyttävässä kunnossa"

Seiskan lähde myöntää, että hänen käy sääliksi pääministerin turvamiehiä.

Sanna Marin
Pääministeriä hymyilytti Olavi Uusivirran syleilyssä. Kuvakaappaus somevideolta.
​​​​​​

- Tunnen heistä useita. Heillä on erittäin rankka ammatti, sillä he eivät saa hetkeksikään herpaantua. Heidän on mentävä sinne, minne heidän kohteensa menee. Eikä heillä ole valtaa puuttua esimerkiksi pääministerin juhlimiseen. Se on vain kestettävä.

- He ovat hienoja kavereita, joilla on valtava vastuu. Sillä jos heidän kohteelleen tapahtuu jotain, se on aina turvamiesten vika.

Sanna Marin ja Olavi Uusivirta herkissä tunnelmissa tanssilattialla - ahnas suutelu tallentui videolle

Seiskan lähde muistuttaa, etteivät turvamiehet ole ainoita, jotka joutuvat venymään pääministerin bilettämisen takia.

- Sääliksi käy myös hänen autokuskiaan. Autokuski ei välttämättä edes tiedä, milloin pääministeri haluaa lähteä baarista pois. Joten kuskin on vain odotettava autossaan. Siinä ei välttämättä uskalla edes vessassa käydä.

Yksi turvallisuushuoli Seiskan lähdettä erityisesti jäytää.

- Ulkomailla Sanna Marinista tiedetään jo liikaa.

Juttua muokattu 22.8.2022 klo 16:41: Kuvakreditit korjattu.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan