Mitä ihmettä? Maailmantähti Ewan McGregor bongattiin Lahdesta – päräytti paikalle moottoripyörällä!
Helsingissä perheensä kanssa lomaillut Ewan nähtiin Lahdessa yllättävässä seurassa.
Skotlantilainen näyttelijä Ewan McGregor, 53, bongattiin yllättäen Suomesta viime perjantaina.
Ewan perheineen huomattiin Helsingissä Linnanmäellä, jossa tähti vieraili perheensä kanssa. Ewan on reissussa yhdessä näyttelijävaimonsa Mary Elizabeth Winsteadin sekä perheen nuorimpien lasten kanssa.
Ewan perheineen sulautui niin hyvin suomalaisten joukkoon, ettei heitä ollut tunnistaa. Maailmantähti oli vaikuttanut olevan aluksi hieman hukassa huvipuistoväen keskellä.
– He kävivät karttapisteellä kysymässä, mistä lippuja saa ostaa, kanssahuvipuistoilijat kertoivat.
Yllättäen Ewan bongattiin noin tunnin matkan päästä kohteesta, joka ei yleensä ole turistien ensimmäinen valinta Suomea reissatessa.
Maailmantähti oli nimittäin suunnannut Lahteen, ja ottanut kohteekseen Lahdessa sijaitsevan moottoripyörämuseon.
Seiskan tarkkasilmäinen lukija huomasi Moulin Rouge -musikaalista ja Star Wars -elokuvista tutun näyttelijätähden lahtelaisessa museossa.
Eräs yksityiskohta näyttelijän menossa pisti kuitenkin erityisesti silmään. Ewan nimittäin vaikutti pärähtäneen paikalle omin avuin, teemaan sopivalla menopelillä.
– Vaikutti olevan liikkeellä moottoripyörällä, Lahdesta vinkataan.
Yllättävässä seurassa
Helsingissä perheensä kanssa lomaillut Ewan oli jättänyt perheensä oman onnensa nojaan moottoripyöräilynsä ajaksi. Sen sijaan hänellä oli yllättävä seuralainen mukana.
Ewanin kerrotaan olleen näyttelijä Charley Boormanin seurassa. Charley tunnetaan moottoripyöräharrastajana, joten ei ole tiedossa, saapuiko kaksikko paikalle yhdessä vai oliko heidän yhteinen visiittinsä sattumaa.
Kaksikko on työstänyt yhteistä moottoripyöräilyyn keskittyvää dokumenttia, joten visiitti voi hyvin mahdollisesti liittyä siihen.
Toisin kuin Linnanmäellä, Ewan oli erottunut moottoripyörien ja lahtelaisten joukosta.
– Kyllä hänet tunnistettiin, Seiskalle supistaan.
Ewanin kerrotaan viihtyneen paikalla hyvän tovin, ja moottoripyörien lisäksi hän nautiskeli myös museon ohessa olevan kahvilan tarjonnasta.