Kansa huolissaan- sairastelu pakotti Silvian ja Mette-Maritin vuodepotilaiksi

Ruotsissa säikähdettiin pahan kerran, kun hovi tiedotti kuningatar Silvian, 78, sairastuneen. Kansa pelästyi, että ikänsä puolesta riskiryhmään kuuluva Silvia olisi saanut koronatartunnan, olihan hän juuri muutamia päiviä ennen sairastumistaan edustanut Nobel-gaalassa ilman maskia.
Ruotsalaiset saivat huokaista helpotuksesta, sillä hovi vakuutti Silvian kärsivän tavallisesta kausiflunssasta. Sen verran ärhäkästä taudista oli kyse, että kuningatar joutui perumaan viime viikolle sovitun ulkomaanmatkansa. Niinpä kuningas Kaarle Kustaa, 75, joutui matkustamaan ilman vaimoaan Dubain maailmannäyttelyyn.

Rakastetun Silvian terveydentilasta on oltu aiemminkin tänä vuonna huolissaan.
Ruotsalaiset närkästyivät! Kruununprinsessa Victorian leikkimökki kuumensi keskustelun
Viime helmikuussa kuningatar kompuroi kotilinnansa Drottningholmin portaikossa. Kaatuessaan hän otti tukea oikealla kädellään, mikä johti useisiin murtumiin ranteessa. Toipuminen oli hidasta, ja arki hankalaa. Oikeakätinen Silvia joutui elämään vasemman kätensä varassa useita viikkoja.
– Nyt kuningatar on täysin toipunut tapaturmasta, hovin tiedotuspäällikkö Margareta Thorgren ilmoitti Häntille
Nolo tilanne! Lapsi luuli prinssi Harryä myyjäksi: "Työskenteletkö sinä täällä?"

Viime viikolla Norjan hovista saatiin huolestuttavia uutisia: kruununprinsessa Mette-Maritin, 48, kunto on jälleen heikentynyt, ja hän joutuu ainakin joulukuun aikana jättämään useita työtehtäviään väliin.
Mette-Marit kärsii kroonisesta keuhkofibroosista, joka on keuhkokudosta arpeuttava sairaus. Se on etenevä, ja Mette-Marit kärsii taudinkuvan mukaisista äkillisistä vaikeutumisista, joka ilmenee esimerkiksi hengenahdistuksena.
Vieroitukseen päätynyt ruhtinatar Charlene onnittelee 7-vuotiaita kaksosiaan - koskettava päivitys
Tämän lisäksi myös Mette-Marit sairastui ärhäkkään flunssaan, joka esti häntä osallistumasta Nobelin rauhanpalkinnon jakotilaisuuteen Oslossa.
Hollannin Amalian kuningatarkoulu alkoi - kruununprinsessa neuvostolle: "Yritän olla hyvä"