Harry Potter -kirjailija on taas vähemmistökohun keskellä

J.K. Rowling
Mainos
Mainos päättyy

Transfobiasta syytetty kirjailija J.K Rowling on taas kohun keskellä koskien päivitystä hänen näytelmänsä Twitter-sivulla.

 Asiasta kertoi ensimmäisenä Suomessa Iltalehti.

Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää esitetään tällä hetkellä New Yorkissa, San Fransiscossa ja Lontoossa.

Lue myös: J.K. Rowling nähtiin pitkästä aikaa punaisella matolla - Harry Potter -fanit boikotoivat uutta elokuvaa kohukommenttien takia

Mainos
Mainos päättyy

New Yorkin esityksen Twitter-tilillä julkaistiin pride-kuukautta juhlistava postaus.

Julkaisun kuvassa on sateenkaarilipun värit, ja tekstissä toivotetaan hyvää pride-kuukautta näytelmän väeltä.

J.K Rowling on kohahduttanut transfobisilla ulostuloillaan, joiden seurauksena uutta Harry Potter -elokuvaa Ihmeotukset: Dumbledoren salaisuudet boikotoitiin.

Lue myös: Harry Potter -spesiaalissa on toinenkin räikeä moka - hoksasitko?

Näiden mielipiteiden vuoksi näytelmää epäillään nyt vähemmistöjen kustannuksella hyötymisestä eli ns. sateenkaaripesusta. 

Sateenkaari- tai pinkkipesussa on kyse yritysten ja valtioiden tavasta esittää vähemmistöystävällistä kohottaakseen statustaan tai hyötyäkseen kaupallisesti. 

Mainos
Mainos päättyy

Tästä esimerkkinä on yritysten tapa käyttää sateenkaarilippja pride-kuukautena, vaikka se ei muuten edistäisi LGBTQ-yhteisön oikeuksia. 

Lue myös: Harry Potter -fanit hoi: uusi salaisuus paljastetaan ensi perjantaina – katso maistiaiset!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan