fbq

Syyte: Miss Helsinki -kilpailija puukotti miestä rintaan - näin sekava ilta eteni

Syyttäjä vaatii naiselle ehdotonta vankeusrangaistusta.

Entiselle Miss Helsinki -kilpailijalle luettiin tänään torstaina syyte taposta Helsingin käräjäoikeudessa.

Syyttäjän mukaan 27-vuotias nainen on tappanut 47-vuotiaan miespuolisen uhrin lyömällä häntä kerran veitsellä rintaan.

Syytetty teko tapahtui helsinkiläisessä yksityisasunnossa 28. maaliskuuta. Tapaus nousi maaliskuussa otsikoihin, sillä asunto sijaitsee arvoalueella Helsingissä, Punavuoressa. 

Lisäksi syytetyn tausta missikilpailussa on herättänyt paljon keskustelua. Nainen päätti aikoinaan itse jättäytyä pois Miss Helsinki -kilpailusta, kun Seiska uutisoi hänen rikostaustastaan.

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Ex-missi pidätettiin Punavuoren taposta epäiltynä - kohukaunottarella raju rikostausta

Rikoksen tapahtuma-aikaan paikalla oli syytetyn ja uhrin lisäksi kolme muuta henkilöä. He olivat istuneet iltaa kyseisessä asunnossa. Alun perin poliisi epäili myös näitä kolmea muuta henkilöä rikoksesta, mutta heidät vapautettiin lopulta tutkintavankeudesta.

Helsingin käräjäoikeuden toimittamasta julkisesta haastehakemuksesta ilmenee, että nainen ja uhri olivat illan aikana riitautuneet, jonka yhteydessä nainen oli raapinut uhrin kasvoja ja kaulaa.

Riidan aikana uhri oli myös lyönyt naista kasvoihin, jonka jälkeen nainen haki asunnon keittiöstä veitsen.

Hän löi miestä veitsellä kerran rintakehään niin, että veitsi lävisti miehen sydämen. 

Puukotuksesta aiheutui noin 10-12 senttimetrinen syvyinen pistohaava. Syyttäjän mukaan  uhrin peruskuolinsyynä on ollut pistohaavan aiheuttama sydämen toiminnan estyminen.

Shokkiuutinen: Lauri Tähkälle syyte seksuaalirikoksesta

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Nainen on esitutkinnassa tunnustanut riitautuneensa uhrin kanssa. Hän on kuitenkin kiistänyt syyllistyneensä tappoon.

Syyttäjä vaatii naiselle ehdotonta vankeusrangaistusta. Nainen on ollut vangittuna 28.3. asti.