Kaisa Liskin käräjillä dramaattinen käänne - paiskoi ovia ja ryntäsi karkuun

Kaisa Liskin käräjillä dramaattinen käänne - paiskoi ovia ja ryntäsi karkuun
Kaisa Liskin oikeudenkäynti Helsingin käräjäoikeudessa 22.2.2024. Vasemmalla kuvassa Kaisan puolustaja.

Kaisa Liski käytös oikeustalolla herätti hämmennystä.

Mainos
Mainos päättyy

Kiinteistökuningattarena ja tosi-tv-tähtenä tunnetun Kaisa Liskin oikeudenkäynti alkoi tänään torstaina Helsingin käräjäoikeudessa.

Liskiä syytetään yrityssalaisuuden rikkomisesta. Syyte on saanut alkunsa Liskin ja hänen ex-työnantajana toimineen Uudenmaan Viva Oy:n välisestä erimielisyydestä.

Syyttäjä vaatii Liskille tuntuvaa sakkorangaistusta.

Kaisa Liski ärsyyntyi rypyistään – näin hän peitti tilanteen!

Mainos
Mainos päättyy

Jutun valmisteluistunto pidettiin viime vuoden puolella, ja asian pääkäsittelyn ensimmäinen päivä toteutuu tänään torstaina.

Liski saapui oikeussalin ulkopuolelle vain muutama minuutti ennen oikeudenkäynnin alkua. 

Kaisa Liskillä messevät ulosottovelat – ex-työnantaja odottaa edelleen saataviaan

Kaisa Liski ei halunnut kommentoida oikeudenkäyntiään medialle.
Kaisa Liski ei halunnut kommentoida oikeudenkäyntiään medialle.

Liski ei ollut juttutuulella, ja saliin siirryttyään hän yritti jatkuvasti peitellä kasvojaan median kuvaajilta.

Kun asian käsittely alkoi, Liski istui rauhallisena salissa.

Kaisa Liskiä syytetään yrityssalaisuuden rikkomisesta. Jutun on varattu kolme käsittelypäivää Helsingin käräjäoikeudessa.
Kaisa Liskiä syytetään yrityssalaisuuden rikkomisesta. Jutun on varattu kolme käsittelypäivää Helsingin käräjäoikeudessa.
Mainos
Mainos päättyy

Syyttäjä luki Liskille syytteen, ja asianomistaja Uudenmaan Viva Oy:n avustaja esitti asianomistajan vaatimuksia asiaan liittyen. Ilmeni, että Uudenmaan Viva Oy vaatii Liskiltä esimerkiksi yli 397 000 euron edestä vahingonkorvauksia.

Jutussa on kyse siitä, että Liski työskenteli kiinteistönvälittäjänä Uudenmaan Vivassa vuosina 2011–2016. Hän lähti firmasta vuona 2016.

Kaisa Liskin kujanjuoksu jatkuu – ex-kiinteistökuningatar taas käräjille

Liski perusti oman kiinteistönvälitysyrityksen, ja otti mukaansa yli 10 välittäjää Vivasta. Syytteen mukaan Vivan liikevaihto romahti tämän seurauksena.

Syytteen mukaan Liski nappasi mukaansa myös 39 välityskohdetta. Lisäksi hän otti syytteen mukaan mukaansa tietoja asiakkaista ja välityspalkkioista. Syyttäjän mukaan tiedot olivat Vivan liikesalaisuuksia ja aiheuttivat yritykselle taloudellista vahinkoa.

Liski on kiistänyt syytteen. 

Liskin puolustaja painotti puheenvuorossaan, että Liskin firma oli väitetyn rikoksen tekoaikana eli 2016-2018 välisenä aikana tehnyt "hurjat tappiot".

Mainos
Mainos päättyy

Kaisa Liski teki yli 400 000 euron tappiot: Mietin yrittämisen järkevyyttä!

Kaisa Liski ja hänen puolustajansa.
Kaisa Liski ja hänen puolustajansa.

Kaisa poistui ovet paukkuen

Noin 20 minuuttia oikeudenkäynnin alkamisesta Liskin puolustaja tiedusteli käräjätuomarilta, onko Liskin pakko olla paikalla koko tämän käsittelypäivän ajan. Asialle on varattu kolme käsittelypäivää, ja tuomari ilmoitti, että Liskiä kuullaan vasta huomenna perjantaina.

Tuomari antoi siunauksensa sille, että Liski voi poistua salista ja oikeustalolta, kunhan hän on taas huomenna paikalla.

Liski oli tästä hyvin helpottunut, ja hän siirtyi heti pakkaamaan tavaroitaan ja poistumaan salista.

Toimintakieltoon määrätty Kaisa Liski uhmaa lakia: jatkaa liiketoimia – säikähti Seiskan selvitystä

Seiskan toimittaja poistui salista Liskin kanssa samaan aikaan, ja yritti tiedustella, haluaako Liski kommentoida oikeudenkäyntiään.

Ilmeisesti Liskillä oli kiire palata hiihtoloman viettoon, sillä hän yritti paiskata käräjäsalin oven kiinni estääkseen toimittajan poistumisen.

Seiskan reportteri tiedusteli Liskiltä kommenttia vielä salin ulkopuolella. Liski ei vastannut toimittajalle, vaan ryntäsi suoraan kohti portaita, ja siirtyi oikeustalon aulaan.

Ilmeisesti turvatarkastuksen yhteydessä Liskiltä oltiin takavarikoitu jotain, sillä hän kävi asioimassa turvatarkastuksessa ennen poistumista oikeustalolta.

Kaisa Liski poistui käräjäsalista kirjaimellisesti ovet paukkuen. Hän ei vastannut toimittajan kysymyksiin, vaan kiirehti alakertaan kohti oikeustalon aulaa.
Kaisa Liski poistui käräjäsalista kirjaimellisesti ovet paukkuen. Hän ei vastannut toimittajan kysymyksiin, vaan kiirehti alakertaan kohti oikeustalon aulaa.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan