fbq
20110901, Helsinki. Nelosen syysinfo. Kuvassa Kaisa Liski. 7 Aller Media Oy / Timo Korhonen.
20110901, Helsinki. Nelosen syysinfo. Kuvassa Kaisa Liski. 7 Aller Media Oy / Timo Korhonen.

Kaisa Liskin kujanjuoksu jatkuu – ex-kiinteistökuningatar taas käräjille

Syyttäjä vaatii Liskille tuntuvaa sakkorangaistusta.

Kaisa Liski, 55, muistetaan erilaisista tosi-tv-sarjoista, joissa hän esiintyi luksusta rakastavana kiinteistönvälittäjänä.

Pian kulissit kaatuivat ja kiinteistökuningattaren elämä vaihtui karuihin käräjäsaleihin, joissa hän on viime vuosina vieraillut tiheään tahtiin.

Kaksi vuotta sitten Liski sai rikossyytteen yrityssalaisuuden rikkomisesta. Syyte on saanut alkunsa Liskin ja hänen ex-työnantajana toimineen Uudenmaan Viva Oy:n välisestä erimielisyydestä.

Syyttäjä vaatii Liskille tuntuvaa sakkorangaistusta.

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Jutun käsittely on siirtynyt jo muutamaan kertaan, mutta viime viikon torstaina jutun käsittely alkoi valmisteluistunnolla. Jutun oikeuskäsittely alkaa helmikuun 22. päivänä.

Kaisa Liski löysi uuden työpaikan

Lähti ovet paukkuen

Kaisa Liskin ja Uudenmaan Vivan sukset menivät pahasti ristiin vuonna 2016, kun Liski lähti firmasta ovet paukkuen.

Samalla kiinteistökuningatar haali mukaansa yli 10 välittäjää, jonka jälkeen Vivan liikevaihto romahti. Syytteen mukaan Liski nappasi mukaansa 39 välityskohdetta. Lisäksi hän otti mukaansa tietoja asiakkaista ja välityspalkkioista. Syyttäjän mukaan tiedot olivat Vivan liikesalaisuuksia ja aiheuttivat yritykselle taloudellista vahinkoa.

Liskin ja Vivan välistä oikeutta on käyty jo aiemmin. Tuolloin kyseessä oli riitajuttu, jota ratkottiin aina korkeimpaan oikeuteen asti. Lopulta Liski tuomittiin maksamaan Vivalle korvauksia lähes 600 000 euroa.

Kaisa Liski on taistellut oikeudessa myös Riihimäen kaupungin kanssa. Kaisa sai tuomion rakentamisrikkomuksesta aloittaessaan maansiirtotyöt tontillaan ilman rakennuslupaa. Nyt naisella on harteillaan jo kaksi rikossyytettä.
Kaisa Liski on taistellut oikeudessa myös Riihimäen kaupungin kanssa. Kaisa sai tuomion rakentamisrikkomuksesta aloittaessaan maansiirtotyöt tontillaan ilman rakennuslupaa. Nyt naisella on harteillaan jo kaksi rikossyytettä.
Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Toimintakieltoon määrätty Kaisa Liski uhmaa lakia: jatkaa liiketoimia – säikähti Seiskan selvitystä

Ehdollista vankeutta

Viime vuoden heinäkuussa Liski tuomittiin Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa yhden vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen törkeästä velallisen epärehellisyydestä.

Lisäksi hänet määrättiin maksamaan velkojilleen yli 260 000euroa korvauksia. Rikokset liittyivät hänen aiempaan Tavastia LKV -kiinteistövälitysfirman toimintaan. Asianomistajia jutussa oli 16.

Mitä puuhaa velkahelvetissä rypevä Kaisa Liski? Hämärää hyssyttelyä somessa: "Viisas vaikenee"

Käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen, sillä Liski on valittanut asiasta Turun hovioikeuteen, jossa jutun käsittely on vielä osin kesken.

Liski on yrittänyt saada muun muassa verohallinnolle määrättyjä vahingonkorvauksia keskeytettäväksi. Perusteena hän on esittänyt laskukaavoja, joiden mukaan verovelka olisi paljon pienempi. Verottajan mukaan laskukaava oli väärä.

Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen
Ilmoitus päättyy

Hovioikeus on antanut juttukokonaisuudesta kolme osaratkaisua. Verohallinnon täytäntöönpano on määrätty keskeytettäväksi 60 000 euron osalta. Päätös on annettu 19.1.2023.

Edit: 5.9. klo 17:16 2023 juttua korjattu hovioikeuden osaratkaisuun liittyen.