Yli 33 kiloa karistanut Jethro Rostedt: ”Laihduttaminen on helppoa!”
Vastikään 43-vuotispäiviään viettänyt Suomen tunnetuin kiinteistönvälittäjä Jethro Rostedt on laihtunut hurjasti. Suoranaista ihmetemppua Jeti ei ole hoikistumisekseen keksinyt. Varsinaissuomalainen kestojulkkis on käyttänyt apunaan yksinkertaista matematiikkaa. Hän syö vähemmän kuin kuluttaa.
Jethron kehosta on lähtenyt jo yli 33 kiloa ylimääräistä, ja mies aikoo säilyttää saavuttamansa mitat. Varsinaisen laihdutusprojektin hän aloitti jo nuorena, mutta huonoin tuloksin.
– Päätin pudottaa painoani, kun lähdin armeijaan. Kuljin aiemmin epäonnistumisten kautta aina kohti uusia laihareita.
Nyky-Jethro on toisenlainen mies.
– Laihduttaminen on helppoa. Syö vain vähemmän kuin kuluttaa. Käytännössä se on toki vaikeampaa toteuttaa.
Jethron ulkomuoto sotii miehen sanoja vastaan. Hän on nipistänyt painostaan ja vaatekoostaan hurjasti.
– Olen laihtunut 33,2 kiloa. Vaatteideni koko oli ennen 2-3XL, nyt XL.
Jethro on tehnyt elämäntapamuutoksen, jonka on tarkoitus jatkua pitkään. Aivan jokaisen kalorin laskemista tämä ei silti tarkoita.
– Jos laskisin jokaisen kalorin, niin eihän minulla riittäisi aikaa enää asuntobisnekselle. En ota santsia, vaikka mieli tekisikin ja noudatan lautasmallia.
Jethro Rostedt uudesta bisneksestään: Idea yöllä pikku hiprakassa!
Jethron ravintofilosofian mukaan syödä pitää silloin, kun on nälkä.
– Jos istuu jatkuvasti joku perkeleen patukka suussa, ei muuta mietikään kuin ruokaa. Valkkaa vain aina parempi vaihtoehto. Esimerkiksi tumman leipä vaalean tilalle.
Jethron tavoitteena on säilyttää nykyinen paino. Ruoanlaskennan lisäksi hän hallitsee kaloreita kävelylenkeillä.
– Fiilis on nyt erinomainen, mutta oli se ennen tätäkin. Nyt vaan hymy näyttää hieman erilaiselta. Ei elämä ole niin vakavaa.