Matias Petäistön katkera eroriita – heitettiin ulos kodista!
Erikoisjoukot-ohjelmasta tuttu solttukönsikäs heitettiin ulos perheen yhteisestä kodista. Nyt Matias Petäistö taistelee ex-vaimonsa Anetten kanssa omaisuuden jaosta sekä lapsen huoltajuudesta.
Matias Petäistö, 34, on tehnyt kymmenen vuoden pituisen sotilasuransa Suomen maavoimien erikoisjoukoissa.
Video Matias Petäistön katkerasta eroriidasta.
Mies on tuttu myös Nelosen Erikoisjoukot-ohjelmasta, jossa hän höykyttää julkkiksia mitä hurjimpiin erikoistehtäviin.
Matiaksella on yksityiselämässään kokonaan toisenlainen taisto menossa, sillä hän ja hänen ex-vaimonsa Anette Petäistön, 38, omaisuusriitaa puidaan Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa.
He myös taistelevat lapsensa huoltajuudesta.
Matias ulos yhteisestä kodista
Matias ja Anette Petäistön avioeron ensiaskeleet käynnistyivät tammikuussa 2025, kun Anette haki eroa yksin.
Julkisesta avioerohakemuksesta selvisi, että Matias oli saanut lähteä heidän yhteisesti omistamastaan erillistalosta. Erohakemuksen yhteydessä Anette vaati oikeutta jäädä asumaan Porvoossa sijaitsevaan taloon yksin.
– Samalla pyydän, että oikeus velvoittaa mieheni Matias Petäistön muuttamaan pois yhteisestä kodistamme, Anette esitti erohakemuksessa.
– Välimme ovat siinä määrin rikkoutuneet, että yhteiselämän jatkaminen on mahdotonta, hän jatkoi.
Käräjäoikeus teki asiasta päätöksen maaliskuun 12. päivänä Anetten eduksi.
Näin ollen Anette sai jäädä asumaan perheen entiseen yhteiseen 95 neliön erillistaloon. Matias puolestaan on hankkinut itselleen Porvoosta 50 neliön kaksion.
Lisäksi mies on vuokrannut kakkosasunnon Helsingistä.
Huoltajuusriita jatkuu
Syy siihen, miksi Matias haluaa edelleen asua Porvoossa lähellä ex-vaimoaan, on heidän yhteinen, alaikäinen lapsi.
Myös lapsen huoltajuuteen liittyvistä asioista ex-pari on taittanut peistä oikeudessa.
Anette on vaatinut lapsen asumista hänen luonaan, mutta Matias on halunnut vuoroasumista.
Kesäkuun 25. päivänä annetun väliaikaismääräyksen perusteella Matias sai tahtonsa läpi. Asian jatkokäsittely pidetään marraskuun 10. päivänä Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa.
Muhkea rahariita
Itä-Uudenmaan käräjäoikeudesta selviää lisäksi se, että ex-parin välille on kehittymässä muhkea rahariita.
Ensimmäinen yhteenotto käytiin pesänjakajan valinnassa.
Anette kertoi huhtikuun 4. päivänä jättämässä pesänjakajan määräämishakemuksessaan, ettei tuleva ex-pari ole pystynyt sopimaan omaisuutensa osituksesta.
Anette halusi pesänjakajaksi Tuula Rainnon. Rainto on muun muassa ollut selvittelemässä Vesa-Matti Loirin testamenttiriitaa.
Toukokuun 14. päivänä Matias puolestaan vastasi Anetten hakemukseen vastustamalla Raintoa ja ehdottamalla toista henkilöä.
Lokakuun 24. päivänä käräjänotaarin päätöksellä pesänjakajaksi lopulta määrättiin Matiaksen ehdokas eli Tapani Norros. Perusteina tähän oli Norroksen kokemus sekä edullisempi hinta.
Ratkaisuun sai hakea muutosta valittamalla lokakuun 31. päivään mennessä. Valitusta ei tehty, joten päätös on lainvoimainen.
Yhä edelleen Matias ja Anette ovat virallisesti naimisissa, sillä haastemies ei ole tavoittanut Anettea antaakseen hänelle toisen vaiheen erohakemuksen tiedoksi.
Erohakemuksen toinen vaihe on Matiaksen vireille laittama.
Tällaisesta omaisuudesta on kyse
Matias ja Anette Petäistön yksi yhteinen omaisuus on 95 neliön suuruinen erillistalo Porvoossa.
Lisäksi he ovat yhdessä pyörittäneet Sveitsin Hiihtokeskusta, jossa myös Anetten vanhemmat ovat olleet liiketoiminnassa mukana.
Matias itse on firman suurin omistaja 60 prosentin omistajuudellaan ja Anetten isä eli Esa Pihlajaniemi omistaa yhtiöstä 40 prosenttia.
Elokuussa yhtiön taustavoimissa tapahtui uusia järjestelyjä, kun Matias nimitti uuden hallituksen. Tuohon kokoonpanoon ei enää kuulunut ex-appiukko Esa.
Hiihtokeskus on Matiaksen isoin bisnes 1,5 miljoonan euron liikevaihdolla. Viimeisimmän tilinpäätöksen mukaan firma teki 77 370 euron voitollisen tuloksen, kasvaen jopa 40 prosenttia edellisvuodesta.
Voitonjakokelpoisia varoja firmalla on 119 243 euroa ja sen tuloskunto on arvoitu erinomaiseksi.
Matiaksella ja Anettella ei ole avioehtoa, joten omaisuuden perkuusta on tulossa iso savotta.
Anette on ilmoittanut työskentelevänsä Matiaksen pääomistamassa hiihtokeskuksessa. Omaisuuden osituksessa yksi haaste on esimerkiksi se, jos ex-puoliso haluaa jälkikäteen palkkaa ansiotoiminnassa mukana olemisesta.
Anette istuu yhä Sveitsin Hiihtokeskus Oy:n hallituksessa varajäsenenä.
Seiska tavoitti sekä Matiaksen että Anetten, mutta kumpikaan ei halunnut kommentoida riitasotkuja Seiskalle.
Juttua muokattu lisäämällä tieto, että osapuolet tavoitettiin kommentointimahdollisuutta varten.