Yksi asia Virpi-puolisossa sai Tommy Fräntin ällistymään: ”Olin, että vau!”

Yksi asia Virpi-puolisossa sai Tommy Fräntin ällistymään: ”Olin, että vau!”

Ylen uutisankkuri oli myyty mies, kun treffikumppani näytti klassiselle musiikille vihreää valoa.

Mainos
Mainos päättyy

Ylen uutisankkuri Tommy Fränti kunnioitti läsnäolollaan helsinkiläisravintola Le Ankka Gallerian avajaisia. Tunnetulla tv-kasvolla oli mukanaan kihlattunsa Virpi Valtavaara, jonka kanssa hän kihlautui keväällä noin vuosi ensitapaamisen jälkeen.

Näyttävä pariskunta nautti silminnähden taidegalleriaravintolan tunnelmasta. Tommy ja Virpi tunnustautuvatkin varsin kultturelliksi kaksikoksi.

– Ehdottomasti. Olemme alusta asti jakaneet tällaisia kulttuurielämyksiä yhdessä. Tykkäämme molemmat mennä, tehdä ja kokea kaikenlaista. Olemme käyneet paljon näyttelyissä, oopperajuhlilla ja konserteissa, Tommy kertoo.

– Varsinkin klassiset konsertit ovat lähellä sydäntäni. Itselläni on klassisen musiikin taustaa, sillä olen soittanut viulua. Nautin siitä tosi paljon edelleen – en kylläkään soittamisesta, mutta konserteissa käymisestä.

Mainos
Mainos päättyy

Yhteinen intohimo

Tommy muistelee olleensa heti myytyä miestä, kun hän kysyi Virpiä treffeille.

– Se taisi olla ihan ensimmäisiä kertoja, kun kävimme ulkona, Tommy alustaa.

Tommyn kanssa löytyi tämäkin yhteinen intohimo.

– Päätin kokeilla kepillä jäätä ja tiedustelin, lähtisikö hän kanssani Musiikkitaloon konserttiin. Virpi oli heti aivan innoissaan ja sanoi pitävänsä tosi paljon klassisesta musiikista. Se oli itselleni heti semmoinen, että vau.

Virpi kertoo käyneensä ennen Tommyn tapaamista usein yksin konserteissa.

– Yritin houkutella ystäviäni mukaan, mutta hyvin harva lämpeni ajatuksesta. Sitten Tommyn kanssa löytyi tämäkin yhteinen intohimo. Se oli mielettömän upeaa.

Mainos
Mainos päättyy
Yksi asia Virpi-puolisossa sai Tommy Fräntin ällistymään: ”Olin, että vau!”

Tommy on oiva kotikokki

Yrittäjäpariskunta Ilkka Lääverin ja Sari Helinin pyörittämä Le Ankka sai toukokuun lopulla Michelin-ravintolan tunnuksen. Tiistai oli Tommylle ja Virpille ensimmäinen kerta, kun he pääsivät nautiskelemaan huippuravintolan antimista.

– Arvostan suuresti, tämähän on ihan mieletöntä. En ole ikinä syönyt näin hyvää haukea, Tommy hämmästelee.

Ihan ensimmäisenä minulle tarjoiltiin siskonmakkarakeittoa.

– Samalla on sanottava, että kotiruoka on ihan best. Fine diningia on kiva käydä nauttimassa aina silloin tällöin ja se nostaa arjen yläpuolelle, mutta kyllä kotiruoka on se juttu, uutisankkuri alleviivaa.

Virpiltä vastaus tulee kuin apteekin hyllyltä kysyttäessä, mikä on Tommyn bravuuri.

Mainos
Mainos päättyy

– Pil pil, eli jättikatkaravut kuumassa oliiviöljyssä ja valkosipulissa. Mutta ihan ensimmäisenä minulle tarjoiltiin kylläkin siskonmakkarakeittoa, ja sekin oli ihan tosi hyvää. Tommy on hyvä kokki.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan