Vain elämää -tähti Marko Hietalalta riipaiseva ulostulo: "Minua sattuu sanoa tämä..."

Marko toteaa, ettei koskaan ole halunnut tuottaa faneilleen pettymystä.
Muusikko Marko Hietala, 58, jakaa ikäviä kuulumisiaan.
Ex-Nightwish-tähti jakoi Instagram-sivullaan videon, jossa kertoo voinnistaan. Marko on parhaillaan yhteiskiertueella Nightwishin alkuperäisen solistin Tarja Turusen kanssa. Saksan Obertraublingiin lauantaille (21.9.) kaavailtu keikka ei kuitenkaan toteutunut suunnitelmien mukaan.
– En pysty edes alkaa selittää, miten musertuneeksi tunsin oloni eilen Obertraublingissa, Marko kirjoittaa julkaisun kuvatekstissä vapaasti suomennettuna.
– Te kaikki tiedätte, että lavalla ja teidän kanssanne oleminen on kaikkkeni. Elän sille energialle, jakamallemme yhteydelle, niille hetkille, kun kadotamme itsemme yhdessä musiikkiin. Niin paljon, kuin minua sattuu sanoa tämä, en pystynyt siihen tällä kertaa. Kehoni ei pystynyt, joten seurasin lääkärin määräystä ja lepäsin, muusikko kertaa.
– En ole koskaan halunnut tuottaa teille pettymystä, enkä koskaan tuota. Joten kaikille niille, jotka tulivat paikalle, valmiina rokkaamaan, tietäkää, että olin henkisesti kanssanne. Tämä ei ole ohi. Vahvistun ja ääneni on palaamassa. Kiitos rakkaudestanne, kärsivällisyydestänne ja siitä, että olette parhaita faneja, ketä olisin voinut toivoa. Pysykää villeinä, nähdään pian.
Hikoilin kuin sika
Videolla Marko selostaa, että hän on viime päivinä ollut ongelmissa terveytensä kanssa. Hän ei kerro, mistä on kyse, mutta olo on jo huomattavasti parempi.
– Nukuttuani viime yönä hikoillen kuin sika, kuumeeni lähti. Päähäni ja kroppaani ei satu, ääni vaikuttaa tulleen takaisin, hän kertoo kiekaisten lauseen viimeisen sanan demonstroidakseen äänensä palaamista ennalleen.
– Missasimme yhden keikan, mutta tällä hetkellä odottelemme huomista. Olen tosi varma, että vedämme viimeiset kolme keikkaa. Joskus käy niin, että ihmiskeho hajoaa. Se on typerää, mutta se on väliaikaista.
Yhteistyö sujuu
Marko ja Tarja löivät hynttyyt yhteen, kun molemmat sattuivat esiintymään samalla festivaalilla pari vuotta sitten, ja Tarja kysäisi, pitäisikö heidän vetää kimpassa Nightwishin aikanaan coveroima Phantom of the Opera.
Kummallekin jäi keikasta niin hyvä fiilis, että yhteistyö on sittemmin jatkunut.
– Meillä on hyvä synergia. On rentoa, mutta samalla tuntuu, että jotain tapahtuu, Marko kuvaili kaksikon yhteistyötä aiemmin Seiskalle.