Tyrmäykset nöyryyttivät! Tappioiden masentama Robert Helenius: Sohvalla istuminen ei auta

Robert Helenius
Mainos
Mainos päättyy

Ammattinyrkkeilijä Robert Helenius, 37, valmistautuu seuraavaan otteluunsa innokkaasti ja kertoo olevansa uransa parhaimmassa kunnossa. Näin ei ole aina ollut, vaan Robert kertoo olleensa altis loukkaantumisille.

– Kolme viime vuotta ovat urani ensimmäiset, jolloin olen pystynyt treenaamaan kokonaan vailla vammoja, Robban sanoo ylpeänä.

Loukkaantumiset ja leikkaukset ovat hidastaneet uraa, ja vuosiakin on kertynyt mittariin.

– Olen jo 37-vuotias. Jos jaksaisin vielä pari kolme vuotta otella, se olisi hyvä juttu. Toivottavasti minulla on silloin vielä pari aivosolua jäljellä, nyrkkeilijä vitsailee.

Vuosi sitten maaliskuussa Robban nappasi voitoin puolan Adam Kownackista New Yorkissa.
Vuosi sitten maaliskuussa Robban nappasi voitoin puolan Adam Kownackista New Yorkissa.
Mainos
Mainos päättyy

Nyrkkeilijä Robert Helenius paljastaa: Laulaminen pelasti ääneni!

Huumorista huolimatta Robert tietää työnsä vaarat.

– En ole pelännyt terveyteni puolesta, mutta amatöörinä olin epävarmempi. En uskaltanut otella täysillä. Olen kuitenkin oppinut antamaan kaikkeni harjoituksissa. Ja kehässä!

Robert Helenius takoo miljoonabisnestä pöytälaatikkofirmalla Virossa – tällainen on huimaa tulosta tekevä yhden miehen yritys!

Pariin otteeseen Robban on isketty kanveesiin, ja vastustaja on saanut tyrmäysvoiton. Tässä lajissa ilmaisu ei ole kuvaannollinen.

– Totta kai se on nöyryyttävää, mutta olen päässyt niistä kerroista yli.

Tyrmäystappioiden jälkeen Robert oli melko masentunut. Treeneissä ravaaminen motivoi kuitenkin jatkamaan.

Mainos
Mainos päättyy

– Ei se sohvalla istuminen auta, vaan pitää ryhdistäytyä. Treenaaminen pelasti minut. Se piti mieleni terveenä, vaikka en ikinä ole ollutkaan terve, Robert sanoo ja virnistää.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan