Turun puukkoiskun sankari Hassan Zubier ajattelee käsiinsä menehtynyttä uhria päivittäin: ”Aion puhua suoraan terroristille!”

Hassan Zubier kunnioittaa Turun puukotuksen uhreja.
Mainos
Mainos päättyy

Turun terroriteon oikeudenkäynti alkoi valmisteluistunnolla Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa viime viikon tiistaina. Marokkolaista turvapaikanhakijaa Abderahman Bouananea, 23, syytetään kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhan yrityksestä.

Asianomistajista ja todistajista ainoastaan yksi on ilmoittanut olevansa läsnä läpi koko oikeudenkäynnin. Hän on yksi tragedian suurimmista sankareista, ruotsalainen Hassan Zubier, 46.

Hassan Zubier, 46, maksoi kalliin hinnan sankariteosta Turun terrori-iskussa: Pimeitä päiviä on paljon – elän 1 100 euron sairauseläkkeellä!

Hassan oli vaimonsa ja anoppinsa kanssa sattumalta paikalla, kun Bouanane hyökkäsi ensimmäisen uhrinsa kimppuun. Hassan ei epäröinyt vaan meni saman tien väliin estääkseen teon. Hänen taistelunsa Bouananen kanssa viivytti hyökkääjä merkittävästi, ja hän todennäköisesti pelasti useita ihmishenkiä.

Hän itse joutui loppuelämäkseen pyörätuoliin. Häntä kuullaan oikeudessa asianomistajana.

Mainos
Mainos päättyy

– Kun seison todistajanaitoissa, aion katsoa terroristia silmiin ja osoittaa sanani suoraan hänelle, Hassan kertoo.

Turun terrori-iskun sankarin Hassanin hurja tarina - pelasti tyttöystävänsä tappajan kourista: Hän oli kuin tappokone!

Hassan on kertonut Seiskalle aiemmin, että olisi voinut ehkä jopa pysäyttää verilöylyn, mutta tilanteessa hän koki vakavasti haavoittuneen uhrin auttamisen tärkeämmäksi.

Uhri kuitenkin menehtyi hänen käsivarsilleen. Hän oli Turun kauppatorilla päivystänyt Jehovan todistaja ja ensimmäinen henkilö, jonka kimppuun Bouanane hyökkäsi.

– Ajattelen häntä joka päivä, mutta itse terrorihyökkäystä en mieti kovin usein.

Syy, miksi Hassan haluaa olla läsnä oikeudenkäynnin jokaisena päivänä, kertoo paljon miehen asenteesta.

– Haluan kunnioittaa uhreja ja näyttää, että me emme koskaan taivu terrorismin alla, sankari toteaa.

Mainos
Mainos päättyy

Erikoishaastattelu: Turun terrori-iskun sankari Hassan Zubier pelasti useita ihmisiä – raju kamppailu tappajan kanssa: Ajattelin kuolevani!

LUE LISÄÄ HASSANISTA KESKIVIIKKONA ILMESTYNEESTÄ SEISKASTA!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan