Terveyshuoli varjostaa Matin ja Tepon joulua – veljesten erikoishaastattelu Seiskassa

Matti ja Teppo
Mainos
Mainos päättyy

Ikivihreät iskelmäveljekset Matti, 72, ja Teppo Ruohonen, 73, odottavat jo innolla joulua. Vaikka laulajaveljekset vakuuttavat olevansa muutoin hyvässä kunnossa, Teppoa mystisesti kiusaavat vatsavaivat hieman varjostavat tunnelmallista kuusijuhlaa.

– Olimme vuonna 1970 ensimmäisillä keikoillamme Ruotsissa, kun umpisuoleni puhkesi. Ehkä siitä on jäänyt sellainen kummallinen vaiva, että joskus alavatsaani alkaa sattua. Se on sellainen kohtaus, että sitä alkaa yhtäkkiä särkeä ja sitten se menee ohi, Teppo kertoo Seiskalle Suomen Turussa.

– Se tulee aina silloin tällöin ja voi johtua monestakin syystä. Sitä ei vain oikein tiedetä, eikä siitä ole hirveästi otettu selvääkään.

39 vuotta sitten. Mikä tästä on muuttunut? Ei mikään!
39 vuotta sitten. Mikä tästä on muuttunut? Ei mikään!

Hulvaton nettiadressi Matista ja Teposta sai laulajaveljen itsensäkin nauramaan – Teppo Seiskalle: "Olisihan samassa nimipäivässä tietysti jotain!"

Mainos
Mainos päättyy

Jokin aika sitten Matti puuttui peliin ja passitti isoveljensä tutkimuksiin. Verikokeissa ei kuitenkaan löytynyt mitään sen kummempaa.

– Kolesteroliarvot olivat vähän koholla ja verenpaine hyväksyttävän rajoilla, mutta olenkin aina ollut makean perään. Pullamössöä voisi joskus jättää vähemmälle, Teppo tunnustaa.

Veljekset kiittävät onneaan siitä, että puolisot ovat pysyneet rinnalla kiireiset keikkavuodet. – Aina kun tulemme reissuista kotiin ja näemme Turun tienviitan, niin ajattelemme, että huhhuh, tästäkin selvittiin.
Veljekset kiittävät onneaan siitä, että puolisot ovat pysyneet rinnalla kiireiset keikkavuodet. – Aina kun tulemme reissuista kotiin ja näemme Turun tienviitan, niin ajattelemme, että huhhuh, tästäkin selvittiin.

– Eihän me Tepi jouluna lasketa! Sitä paitsi monilla ikäisillämme on ollut jos jonkinmoista leikkausta, mutta meillä ei mitään. Siitä täytyy kyllä olla tosi kiitollinen. Samoin kuin siitä, että avioliittomme ovat kestäneet kaikki nämä kiireiset keikkavuodet, Matti myhäilee.

Bändin tulot romahtivat! Matin ja Tepon taustayhtyeen hajoamisen syy paljastui: ”Tilanne sai alkunsa viime syksynä!”

Veljekset todella huolehtivat toisistaan. Matti ja Teppo ovat tulleet toistensa kanssa toimeen 1940-luvun lopusta saakka. Supersuositun iskelmäduon ura käynnistyi jo 1969, eikä loppua näy.

– Onhan tämä harvinaista, että veljekset ovat tehneet yhdessä hommia 50 vuotta. Duoparit ovat harvinaisia myös maailmalla, Matti huomauttaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Moni on kysellyt, mikä taikamme oikein on. Olemme kuulleet veljeksistä, jotka eivät ole puhuneet toisilleen vuosikymmeniin. Tai sitten kaikki on loppunut koviin riitoihin, ellei sitten vaimojen keskinäisiin tappeluihin. Meillä ei ole ollut ikinä mitään ongelmia.

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan