Shokki-ilmoitus! Popedan keikkakohu sai uusia kierroksia: Basisti Jyrki K. Melartin erosi bändistä
Suomalainen suosikkiyhtye Popeda ilmoitti tänään tiistaina (30.11.), että basisti Jyrki K. Melartin on eronnut bändistä.
Popeda kertoi asiasta Facebook-tilillään. Kirjoituksesta käy ilmi Jyrkin eronneen bändistä jo yli viikko sitten.
- Jyrki Melartin, basso, on eronnut Popedasta 22.11.2021, yhtye tiedotti.
Myös bändin laulaja Pate Mustajärvi, 65, kirjoitti päivityksen aiheesta omalla Facebook-sivullaan.
- Kiitos Jykä kuluneista vuosista, ja mukavia eläkepäiviä! Ja niin kun mää luulin, että ehdin ennen sua. Ikuisella ystävyydellä, Pauli, Pate mainitsi.
Popeda aiheutti viime perjantaina melkoisen kohun, kun fanit olivat harmissaan Paten huonosta esiintymiskunnosta.
- Ihan sekaisin Forssan keikalla. Esitteli housunetumustaan. Hoiperteli. Ei muistanut sanoja, pyysi Costellolta apuja, eräs Seiskan lukija kertoi.
Pate Mustajärvi sekoili Popedan areenakeikalla: "Hoiperteli ja kouri etumustaan" – yleisö suuttui
Yhtyeen Facebookissa sijaitsevalla fanisivulla käytiin myös keskustelua asiasta.
- Ihminen se Patekin on, ja nyt oli kännissä. Se siitä ja parempaan luottaen, toinen fani kirjoitti.
Popeda ei ole toistaiseksi kommentoinut keikkakohua. Yhtyeen lauantai-illan keikka peruttiin sairaustapauksen vuoksi.
Rockyhtye perustettiin Tampereella vuonna 1977. Alkuperäiskokoonpanoon kuuluivat Pate Mustajärvi, kitaristit Ari Puukka ja Arwo Mikkonen, bassokitaristi Ilari b sekä rumpali Kai Holm.
Nykypäivänä bändissä soittavat Paten lisäksi kitaristi Costello Hautamäki, kosketinsoittaja Pate Kivinen sekä rumpali Lacu Lahtinen.