Salatut elämät -konkari Esko Kovero: Koiralleni kirjoitettiin rooli sarjaan!

Salatut elämät -sarjasta tutun näyttelijän Esko Koveron, 60, aikuiset lapset eivät ole isänsä tavoin innostuneet näyttelemisestä.
– He ovat kyllä käyneet useaan kertaan studiolla mutta eivät ole päätyneet avustajiksi tai näyttelemään sarjaan. Tytär oli koiranhoitajana mukana, kun edesmennyt Sulo-koiramme näytteli sarjassa. Koiralle kirjoitettiin rooli, kun roolihahmollani Ismo Laitelalla meni jälleen kerran huonosti. Eräs Pihlajakadun asukas yritti tuolloin lohduttaa Ismoa hankkimalla koiran, josta hahmoni luopui nopeasti, Esko Kovero kertoo Seiskalle.
Salkkarit-konkari Esko Kovero kaipaa legendaarista hahmoa: He olivat hyvä parivaljakko!
Työkavereista on tullut Eskolle läheisiä.

– Kollegat ja mielenkiintoiset juonikuviot ovat syy, miksi olen viihtynyt sarjassa kaikki nämä vuodet, Esko toteaa.
Useat Eskon kollegat ovat saaneet kuvausten lomassa jälkikasvua. Sarjassa pitkään mukana ollut Tiia Elg ilmoitti tammikuussa odottavansa esikoistaan tanssijamiehensä kanssa ja jäävänsä alkuvuoden aikana äitiyslomalle.
– Olemme tainneet ottaa tosissaan sen, että Suomessa syntyy liian vähän lapsia. Ainakin me teemme osuutemme. Hiljattain perheenlisäystä saaneiden näyttelijöiden jälkikasvua on näkynyt vähemmän studiolla, mutta rooleissa on vauvoja, Esko kertoo.
LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!