Podcast: Sedu Koskinen löytyi sairaalasta!

Sedu kertoo Viihderaamatussa Donald Trumpin tapaamisen vaihtuneen Auroran sairaalaan, jossa hän on ollut jo useamman viikon.
Sedu Koskinen muistetaan 2000-luvun alussa ”yön keisarina”, sillä Sedu omisti, hieman karrikoiden, lähes kaikki yökerhot Suomessa.
Arkistovideo: Sedu Koskinen avoimena mielenterveyshäiriöstään
2010-luvun alkuun asti ”seduloita” oli lähes joka niemessä ja notkossa.
Lopulta eteen tulivat talousvaikeudet, jotka johtivat konkursseihin ja velkoihin.
2010-luvulta lähtien Sedu eli enemmän tai vähemmän hiljaiseloa – ainakin verrattuna menneiden päivien superjulkisuuteen.

Lennokkaita juttuja somessa
Viime syksynä Sedu alkoi herättää huomiota Facebookissa kertoen tarinoita menneiltä kunnian päiviltä.
Samalla Sedun jutuissa alkoi olla lennokkaita aspekteja, sillä hän kertoi itsestään olevan tekeillä elokuvan Netflixiin. Lisäksi hän muun muassa ilmoitti menevänsä pian Yhdysvaltoihin tapaamaan presidentti Donald Trumpia sekä miljardööri Elon Muskia.
Sedu kertoi marraskuussa Seiskalle epäilevänsä sairastavansa kaksisuuntaista mielialahäiriötä.
– Minulla ei ole diagnoosia, enkä ole koskaan käynyt oireiden takia lääkärissä. Tiedän kuitenkin, että minulla on se. Molemmilla vanhemmillani sekä enollani oli sama sairaus, Sedu kertasi Seiskalle.
– Minulla ei myöskään ole koskaan ollut masennusta, enkä ole syönyt lääkkeitä. Moni on sanonut Facebookissa, että rauhoitu ja mene nukkumaan. He eivät tiedä, että olen aina ollut tällainen, Pälkäneen mies jatkoi tuolloin.

Sedu katosi
Viime vuoden loppupuolella Sedun jutut menivät yhä sekavammiksi, ja monissa herätti huolta hänen päivityksensä Espanjasta, jonne hän oli matkustanut.
Tammikuun puolivälissä Sedu katosi ja hiljeni Facebookissa, jonne hän oli aiemmin päivittänyt kuulumisiaan ja suunnitelmiaan välillä useita kertoja päivässä.
Nyt Sedu on löytynyt, paljastuu toimittaja Tuomas Enbusken ja Seiskan paparazzin Panu Hörkön tuoreessa Nextory-palvelun Viihderaamattu-ohjelmassa.
Sedu kertoo olleensa viime viikot Auroran sairaalassa.

"Halusin selvittää, missä mennään"
Pelkkänä ”Aurorana” tunnettu sairaala on erikoissairaanhoidon yksikkö, joka tarjoaa psykiatrista tutkimusta, hoitoa ja kuntoutusta.
– Mä itse hakeuduin sinne. Mä halusin selvittää, missä mennään sekä henkisesti että fyysisesti, Sedu kertoo Nextstoryssa olevalle Viihderaamatulle.
Sedu ei kuitenkaan ole niin sanotusti ”suljetulla osastolla”, ja itse haastattelu onkin äänitetty sairaalan kupeessa olevalla Eläintarhan Nesteellä.
67-vuotias Sedu myöntää olevansa Aurorassa juuri kaksisuuntaisen mielialahäiriön vuoksi.
– Halusin selvittää, mikä se on ja miten sen voi parantaa tai ainakin lieventää niitä oireita, Sedu kertoo rauhallisella ja pohdiskelevalla äänellä.
– Mullahan ei ole koskaan ollut masennusta, et mul on ainoastaan ollut tämä maniavaihe, että mulla menee tasaisesti ja sitten menee vähän kovaa…

Costan Enkelit auttoivat
Sedu kertoo, että hänen katoamisensa vuoden 2025 alussa liittyy siihen, että hänen puhelimensa varastettiin.
Hän myöntää, että kaverit olivat huolissaan, ja lopulta Espanjan Aurinkorannikolla toimiva Costan Enkelit -niminen hyväntekeväisyysjärjestö otti Sedun hoteisiinsa ja toimitti hänet takaisin Suomeen.
Sedu kertoo itse hakeutuneensa Auroraan.
Hän kertoo käyttävänsä lääkityksenään litiumia, joka on Terveyskirjaston mukaan peruslääke kaksisuuntaisen mielialahäiriön sairausjaksojen estohoidossa sekä masennusjaksojen ja manioiden hoidossa.

"Uskon, että hyvä tulee hyvän luokse"
Rauhallinen mies pohtii haastattelussa avoimesti myös yökerhoimperiuminsa nousua, tuhoa ja sen jälkipyykkiä, johon kuuluvat tuomiot muun muassa törkeistä kirjanpitorikoksista sekä törkeästä velallisen epärehellisyydestä.
Tuomioita hän kuvaa lopulta jopa helpotukseksi itselleen.
– Mun mielestä kaikella on tarkoituksensa ja merkityksensä.
– Uskon, että hyvä tulee hyvän luokse.

Koira tällä hetkellä Espanjassa
Haastattelun lopuksi Sedu myöntää, ettei suuruuden päiviltä ole juuri jäänyt ystäviä.
– Onhan siellä muutama ystävä, mutta todella vähän.
– En tiedä, ovatko nekään sitten todellisia (ystäviä). Vaikea sanoa, vaikea sanoa.
Haastattelun lopussa kysytään myös Sedun ranskanbulldoggi Rosien kuulumisista.
– Rosie on Espanjassa eli Fuengirolassa ja viimeistään tämän kuun lopussa tai heti huhtikuun alussa mä käyn hakemassa sen pois sieltä.
Panu Hörkkö on Seiskan erikoistoimittaja. Nextoryn Viihderaamattu-ohjelma ei ole Seiskan kustantajan Aller Median tuotantoa.