fbq
Tanja Vienonen poseerasi rohkeassa kuvassa.

Näin Tanja Vienonen poseerasi 1990-luvulla! Katso kuvat missikaunottarista

Vuoden 1991 Miss Suomi Tanja Karpela (o.s. Vienonen, ent. Saarela), 49, on kaikkien aikojen kohutuimpia missejä. Tanja on herättänyt huomiota erityisesti värikkäällä parisuhde-elämällään, jossa mies käsipuolessa on vaihtunut tiuhaan, aina playboy-miljonääri Peter Nygårdista tulevaan tasavallan presidentti Sauli Niinistöön. Veipä Tanjan kohumaine hänet myös kansanedustajaksi ja ministeriksi asti.

Ex-missi muuttui ekohenkiseksi! Tanja Karpela on säilyttänyt mallinmitat – paparazzikuvat!

Tanja Vienonen vuonna 1994.
Tanja Vienonen vuonna 1994.

Ennen uraa poliitikkona Tanja tunnettiin kuitenkin kurveistaan, joiden esittelyä missi ei turhaan kainostellut. Seiskan arkistoissa on toinen toistaan kuumempia poseerauksia, myös upeiden miesmallien käsivarsilla.

Tanja Karpela vuonna 2018.
Tanja Karpela vuonna 2018.
Suvi Tiilikainen vuonna 2017.
Suvi Tiilikainen vuonna 2017.

Muistatko, miten seksikkäässä kuvasarjassa Tanja Karpela ja Mark El-Zein nähtiin vuonna 1994? Katso!

Suvi Miinala vuonna 2000.
Suvi Miinala vuonna 2000.

Eduskunnassa vietettyjen vuosien jälkeen Tanja on hiljalleen kadonnut julkisuudesta. Samalla koirakouluttajaksi kurssittautuneen kaunottaren ulkonäkö on muuttunut hurjasti. Missimäinen ulkonäkö on vaihtunut lyhyeen kuontaloon ja tätimäisiin silmälaseihin.

Karita Tykkä vuonna 2019.
Karita Tykkä vuonna 2019.

Miss Suomi 2000 Suvi Tiilikainen (o.s. Miinala), 39, oli myös suosittu malli ja juontaja 2000-luvun alussa. Tätä nykyä Suvi työskentelee arvostettuna meikkitaiteilijana.

Karita Tuomola vuonna 2000.
Karita Tuomola vuonna 2000.

Vuodet ovat olleet helliä tätä tummalle kaunottarelle: hän on vain kaunistunut entisestään!

Sara Chafak 2019.
Sara Chafak 2019.

Ex-missi Suvi Tiilikainen julkaisi 19 vuotta sitten otetun kuvan: ei ole muuttunut juuri lainkaan - katso!

Sara Chafak 2012.
Sara Chafak 2012.

Vuoden 1997 Miss Suomi Karita Tykkä (o.s. Tuomola), 46, hurmaa tummilla kutreillaan vielä tänäkin päivänä. Nykyään juontajana ja hyvinvointivalmentajana tunnettu kaunotar on naimisissa lisäravinneyrittäjä Petri Tykän kanssa mutta seurusteli aikanaan tv-persoona Joonas Hytösen kanssa.

Satu Tuomisto vuonna 2019.
Satu Tuomisto vuonna 2019.

Heti ei uskoisi, että tummaverikön missivuodesta on jo 22 vuotta, sillä Karita on edelleen nuorekas ja tyrmäävä näky.

Satu Tuomisto 2008.
Satu Tuomisto 2008.

Ex-missi Karita Tykän, 41, kroppa on uskomattomassa kunnossa: Saat sen elämän, jonka uskallat pyytää – kuva!

Susanna Laine vuonna 2019.
Susanna Laine vuonna 2019.

Vuoden 2012 Miss Suomi Sara Chafak, 29, tunnetaan tätä nykyä yhtenä Instagramin seuratuimpana suomalaiskaunottarena. Tumman Saran ulkonäkö on muuttunut selvästi missivuosista.

Susanna Laine vuonna 2005.
Susanna Laine vuonna 2005.

Poskien lapsenomainen pyöreys on kadonnut, ja hiuksissa on pehmeämmän ruskean sävy.

Heidi Sohlberg vuonna 2019.
Heidi Sohlberg vuonna 2019.

Yksityiskoneita ja kaukomatkoja! Sara Chafak rakastaa matkustamista: "Lennän oksettavan paljon!"

Heidi Sohlberg vuonna 2001.
Heidi Sohlberg vuonna 2001.

Satu Tuomisto (ent. Aarnio), 33, valittiin Miss Suomeksi vuonna 2008. Ennen kruunajaisia mediassa kohuttiin jo, kuinka hän oli esiintynyt Martina Aitolehden tanssiryhmässä Dazzling Ladies.

Jenni Dahlman vuonna 2016.
Jenni Dahlman vuonna 2016.

Missivuosien jälkeen Satu on hurmannut muun muassa voittamalla Tanssii tähtien kanssa -kilpailun vuonna 2009. Vaikka missivuosista on aikaa jo yli kymmenen vuotta, Satu ei näytä juuri muuttuneen.

Jenni Dahlman vuonna 2000.
Jenni Dahlman vuonna 2000.

Ex-missi toipuu erosta! Satu Tuomistolla läheiset välit komean lihaskimpun kanssa – paparazzikuvat!

Harva enää muistaa, että Susanna Laine, 38, oli Miss Suomen toinen perintöprinsessa vuonna 2005. Kauneuskilpailujen jälkeen hän on työskennellyt monipuolisesti viihteen parissa, jopa Aikakoneen laulajan Veran äitiyslomasijaisena.

Vaikka vuodet vierivät, Susannan tunnusomaiset piirteet ovat säilyneet: hulmuavat vaaleat kiharat ja päättymättömän pitkät sääret ovat missin tavaramerkki.

Herttinen sentään! Mitä Susanna Laine sanoi, kun tunsi pullotuksen Timo Koivusalon housunpuntissa? …Ja muita kuolemattomia Koivusalon juttuja

Vuoden 2001 Miss Suomi Heidi Sohlberg (o.s. Willman), 38, on antanut kasvonsa rintasyöpätaistelulle. Kolme vuotta sitten hän kertoi julkisuudessa poistattavansa molemmat rintansa syövälle altistavan geenimutaation takia. Leikkausta ei ehditty toteuttaa, sillä vielä samana kesänä Heidi sairastui syöpään.

Sairauden aikana vaalea kaunotar menetti pitkät kutrinsa, eikä hän ole sittemmin palannut vanhaan tyyliinsä.

Tinder kuumana?! Heidi Sohlberg keskittyi kännykkäänsä koiramessuilla – kuva!

Jenni Dahlman, 38, sijoittui vuoden 2000 Miss Suomi -kisoissa ensimmäiseksi perintöprinsessaksi. Tumma kaunotar muistetaan nykyään paremmin avioliitostaan Kimi Räikkösen kanssa. Erottuaan formulatähdestä Jenni löysi vierelleen entisen NHL-puolustajan Ossi Väänäsen. Kuten kuvista näkyy, ajan hammas ei ole Jenniä puraissut.