Kuusamon Rukalla järjestettävä maailmancup käynnistää joka syksy todellisen hiihtokansanvaelluksen. Monet seuraavat kisoja silmä kovana ja lataavat sitten akkujaan, kun taas sitkeimmät sissit painelevat vielä illan tullen aistimaan kisatunnelmaa.
Sitä on tarjolla roppakaupalla ravintola Zonessa. Legendaarinen tunturikeidas on palvellut veronmaksajia Rukan kylän ytimessä jo yli 20 vuoden ajan.
Se tunnetaan myös paikkana, jossa riittää menoa ja meininkiä vielä senkin jälkeen, kun maastohiihtotähdet, mäkikotkat ja yhdistetyn sankarit ovat saaneet kisapäivänsä pakettiin. Seiska kävi perjantaina (26.11.) katsastamassa, millaista menoa Zonessa piisasi.

Tupa täynnä
Jo Zonelle saavuttaessa käy selväksi, että tunnelma tulee todennäköisesti olemaan katossa. Ravintolan ulkopuolella mutkittelee messevä jono jo iltakymmeneltä.
Pääesiintyjäksi buukattu iskelmätähti ja Vain elämää -stara Suvi Teräsniska on tulikuuma nimi, joka houkuttelee juhlakansaa kuin mämmiloora Mietaan Jussia.
– Kyllähän Suvi on sellainen artisti, että ihmisiä kovasti kiinnostaa. Meillä on 350 asiakaspaikkaa ja ne kaikki myytiin ennakkoon loppuun. Moni jäi ilman lippua, Zonen ravintolapäällikkö Sanna Häyrynen kertoo Seiskalle.

Koronapassi käytössä
Toinen syy jonotukseen liittyy turvallisuuteen. Ravintolassa on käytössä koronapassi iltayhdeksästä eteenpäin. Se tarkastetaan jokaiselta sisään mielivältä huolellisesti.
Mutta kun kerran pääsee sisälle, latu on niin sanotusti auki. Zonessa raikaa railakas karaoke, joka eskaloituu jokaisessa kappaleessa mahtavaksi yhteislauluksi. Janoisia riittää ja heitä palvellaan kahdella isolla baaritiskillä. Niiden lisäksi löytyy vielä minttuviinapiste.
– Kauppa käy kieltämättä ihan mukavasti. Ihmiset ovat selvästi huippuhyvällä tuulella, viinapisteen Essi, Minna ja Kiia iloitsevat Seiskalle.

Kyselemättä syliin
Kun kello lyö 23, meno alkaa jo paikoin muistuttaa yön pikkutunteja. Mitään sikailua tai rähinää ei esiinny, mutta tunnelma on tietyllä tavalla latautunut, sopivasti virittynyt.
Eräskin muodokas nainen tuntui luovan pitkiä katseita miekkoseen, jonka ohi paineli baaritiskille sipsutellessaan. Joitakin hetkiä myöhemmin sama muodokas daami oli jo pyörittämässä pyllyä miehen edessä – ja istahti sitten myhäillen kyselemättä tämän syliin.
Ilmeestä päätellen herralla ei vaikuttanut olevan mitään sitä vastaan. Päinvastoin, keski-ikäinen könsikäs nauroi makeasti ja nosti kavereillensa peukun pystyyn. Nyt juhlitaan!

”Tiheä tunnelma”
Seiskan jututtama juhlaväki jakaa yhteisen mielipiteen. Tänne on tultu pitämään hauskaa ja tunnelma on todellakin tapissa.
– Olemme saapuneet katsomaan Suvia, mutta tämä on muutenkin oikein hyvä paikka. Fiilis on korkealla! eteläpohjanmaalaiset Ninni ja Marika tunnelmoivat.
Samassa seurueessa juhlistavat Jani ja Mika nyökyttelevät hyväksyvästi.
– Tämä on vallan mainio baari. Täällä on aika tiheä tunnelma.

Suvi villitsee yleisöä
Meno yltyy entisestään, kun Suvi bändeineen kipuaa ajallaan lauteille. Kello on 23.30.
– Sori, että keskeytin teidän karaokeillan. Lauloitte tosi hienosti, kuulimme sen bändin kanssa hyvin tuonne yläkertaan, Suvi hauskuuttaa hiihtokansaa.
Sitten iskelmätähti jysäyttää hittipotpurin käyntiin, eikä suosionosoituksista ole tulla loppua. After skin ja kotimaisen kevyen musiikin ystävät ovat selvästi saaneet vastinetta rahoilleen.
– Kiitos! Oikein ihanaa iltaa teille kaikille, Suvi huikkaa.

”Poikamiehet joutuvat…”
Desibelit eivät ainakaan vähene illan kääntyessä yöksi. Rukan alppikylämäisessä keskustassa sijaitseva Zone pitää ovensa auki aamuneljään asti.
Lue myös: Krista Pärmäkoski rauhoittelee hiihtopiirejä – tästä hämmästystä aiheuttaneessa projektissa on kyse
– Tämä on meille tuttu baari. Ollaan oltu täällä monta kertaa. Voi sanoa, että Zone on paras ja oikeastaan myös ainut after ski -paikka Rukalla, Niko ja Tommi tuumaavat.
Pohjois-Pohjanmaan herrasmiehet alkavat hymyillä leveästi, kun heiltä utelee Zonen maineesta klassisena soidinmenopaikkana.
– Luultavasti poikamiehet joutuvat poistumaan täältä ilmastointikanavia pitkin, he heittävät pilke silmäkulmassa.
