Lapsensa menettänyt Ilona Siekkinen rikkoi hiljaisuuden – vastaa kritiikkiin ja erohuhuihin
Ilona on saanut kritiikkiä muun muassa siitä, että laittautui pienokaisen hautajaisiin.
Fitnesstähti Ilona Siekkisen ja hänen puolisonsa Mikko Niirasen esikoislapsi Iisakki menehtyi toukokuun lopussa kohtuun. Ilona on puhunut heidän kohtaamastaan suuresta surusta avoimesti seuraajilleen haluten tuoda vertaistukea kaikille, jotka ovat kohdanneet samanlaisen tragedian.
Pitkään somen puolella hiljaisena pysytellyt Ilona on nyt rikkonut hiljaisuuden, ja päättänyt vastailla seuraajiensa hänelle lähettämiin kysymyksiin. Hän on jakanut paljon videoita, joissa kertoo juurta jaksaen siitä, millaisia tunteita on käynyt läpi, sekä miten hän ja Mikko ovat niitä yhdessä käsitelleet.
Ilona kertoo, että vaikein kysymys vastata on "miten voit". Vointia on vaikea kiteyttää.
– Päivän aikana voi olla kaikkia maailman tunnetiloja. Voin olla tässä hetkessä hyvinvoiva ja olo voi olla lähes normaali ja iloinen. Muutaman tunnin päästä voi olla pelkkää pimeää elämässä ja ei ole iloa eikä toivoa eikä lohtua eikä mitään. Näin se voi muuttua, Ilona sanoo ja kertoo että nyt, kun kuolemasta on kuukausi, hänen tunnetilansa ovat tasoittuneet.
Joka päivä on vähäsen helpompi.
Ilona sanoo, että asiaan on voinut vaikuttaa se, että he käsittelivät Mikon kanssa asiaa jo siitä asti, kun Ilonalla alkoi lapsivesien vuoto, ja lääkärissä sanottiin ennusteen olevan hyvin huono.
– Uskon, että se on ollut helpottava tekijä. Vaikka tuo kauheus kesti viisi viikkoa ennen kuin raskaus päättyi ja vauva kuoli, niin tavallaan se oli vähän loivempi rysäys.
Erohuhuille stoppi
Ilona ja Mikko asuvat Espanjassa. He olivat käymässä Suomessa, kun lapsivedet menivät yllättäen. Raskauskomplikaatioiden takia pariskunta joutui jäämään Suomeen. Ilona palasi yksin Espanjaan pari viikkoa sitten, ja Mikko jäi Suomeen.
Päätös on ihmetyttänyt seuraajia ja herättänyt myös erospekulaatioita. Todellisuudessa Ilonan oli tarkoitus matkustaa yksin Espanjaan ennen vauvan syntymää, jotta molemmat saisivat hetken omaa aikaa. Vaikka suunnitelma ei toteutunut, hän päätti silti lähteä, ja kertoo sen tehneen hyvää.
– Meillä menee tosi hyvin. Meillä ei ole ikinä ollut näin vahva parisuhde kuin nyt, meillä ei ole ikinä ollut näin syvä yhteys kuin nyt. Tämä todella traaginen juttu yhdisti ja vahvisti meitä, Ilona kertoo.
– En olisi ikinä selvinnyt ilman Mikkoa. Olemme kokeneet kovimman jutun, minkä elämässä voi kokea. Jos en vielä tiennyt, että haluan olla Mikon kanssa loppuelämäni, nyt tiedän. Tämä vain vahvisti sitä, että tämä ihminen on minun tyyppini.
Miksi kuolemaa ei saa näyttää?
Ilona kertoo, että hän on saanut ihmettelyjä ja kritiikkiäkin siitä, että oli laittautunut kauniiksi ja hienoksi hautajaisiin.
– Ajattelen sen näin, että kun on kyse oman vauvan juhlasta, olipa se sitten hautajaiset tai ristiäiset, niin haluan olla siellä mahdollisimman arvokas. Sehän on elämän tärkein juttu, hän toteaa.
– Halusin olla mahdollisimman kaunis, mahdollisimman kunnioittava, mahdollisimman arvokkaana oman vauvan ainoassa tilaisuudessa. Ei tule synttäreitä, ei tule ristiäisiä, ei tule mitään. Se on ainoa mahdollisuus muistaa sitä vauvaa. Silloin laittaudun, silloin haluan olla kaunis. Mielestäni se on ennen kaikkea kunnioittamista.
Ilona kertoo, että myös ammattilaiskuvaajan paikallaolo on herättänyt keskustelua. Hän muistuttaa, että on täysin normaalia, että hautajaisiin saapuu ammattikuvaaja. Hän toteaa, että olisi laittautunut ja palkannut ammattilaiskuvaajan myös ristiäisiin.
– Miksi kuolemaa ei saa tehdä arvokkaaksi? Miksi sitä ei saa näyttää? Miksi siitä ei saa ottaa kuvia?
Pieni Iisakki haudattiin kesäkuun 12. päivä Iihin. Ilonalta on kysytty, eikö tunnu pahalta, että oma lapsi on niin kaukana.
– Olisi ihana käydä haudalla joka päivä, mutta olen käynyt siellä etänä, kun Mikko on soittanut videopuheluita. Se on ollut lohduttavaa. Mutta ei tätä elämää niin voi elää, etten voisi koskaan lähteä Iistä minnekään, koska oma vauva on sinne haudattu. Hän on joka paikassa meidän kanssa suojelusenkelinä, eikä pelkästään siellä Iissä, Ilona toteaa itkuisena.