Kentältä keittiöön! Loukkaantuminen muutti Hans Välimäen urasuunnitelman: Kroppani sanoi itsensä irti!

Hans Välimäki
Mainos
Mainos päättyy

Suomen historian menestyneimmällä ravintoloitsijalla Hans Välimäellä, 51, on aktiivinen urheilutausta. Hän potki nuorempana jalkapalloa ja pelasi jonkin aikaa myös kiekkokaukalossa.

– Äitini mielestä jääkiekko oli idioottien laji. Siksi se olisi varmaan sopinut minulle paremmin. Olimme asiasta hyvin eri mieltä hänen kanssaan, Hans muistelee.

Harrastus sai väistyä yleisurheilun tieltä, vaikka jääkiekkoa oli edelleen mukava pelata talviaikaan.

– Muistan ikävöineeni joukkuetreenejä juuri jalkapallon ja lätkän parissa, koska niissä sai ottaa mittaa muista.

Huippukokki  treenaa yhä  vähintään neljästi  viikossa. – Tämä  työ vaatii hyvää  kuntoa.
Huippukokki  treenaa yhä  vähintään neljästi  viikossa. – Tämä  työ vaatii hyvää  kuntoa.
Mainos
Mainos päättyy

Keskisormea Krista Kiurulle! Huippukokki Hans Välimäellä meni kuppi nurin: "Saatanan tunarit!"

Kouluaikoina Hans nousi harjoittelemaan kukonlaulun aikaan, ja illalla kokoonnuttiin toistamiseen.

– Joskus treenattiin kolmekin kertaa päivässä. Kyllä junnuna jaksoi, mutta otin lajin aika tosissani ja ajattelin, että perhana, katsotaan nyt mihin kykyni riittävät.

Lopulta Hans kertoo päätyneensä treenaamaan liikaa.

– Valmentaja pakotti minut välillä ihan pakollisille lomille. 17-vuotiaana kesäni meni aivan pipariksi loukkaantumisen takia.

Keittiössä kihisee! Hans Välimäki avautuu valtion monopoliyrityksestä: ”Ei ravintoloiden ulosmyyntioikeus Alkoja tappaisi”

Kesällä järjestetyt urheilukisat menivät loukkaantumista seuraavana vuonna uudelleen ohi, jolloin Hans päätti lopettaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Vaikka lanttu kesti mielestäni vielä ihan hyvin, minulla alkoi olla pahoja rasitusmurtumia.

– Kun kroppani sanoi 18-vuotiaana itsensä irti, totesin, että parempi lopettaa. Päädyin sitten pikkuhiljaa ravintola-alalle, joka vei mennessään, ja täällä sitä ollaan edelleen keittiössä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Kentältä keittiöön! Loukkaantuminen muutti Hans Välimäen urasuunnitelman: Kroppani sanoi itsensä irti!