Julkkishypnotisoija Sami Minkkisen velkahelvetti: vaimon nimiin siirrettyä firmaa haetaan konkurssiin

Nelosen Mitä tuli tehtyä -ohjelmasta kuuluisuuteen ponnahtanut valmentaja ja hypnotisoija Sami Minkkinen, 44, auttaa ihmisiä ratkomaan elämänhallintaan liittyviä ongelmia, mutta ei itse aina elä niin kuin opettaa. Minkkisen rikos- ja ulosottorekisterit paljastavat, että hänellä on taipumus ajautua varsin värikkäisiin tilanteisiin.
Julkkishypnotisoija Sami Minkkisen velkahelvetti syvenee – jättisumma ulosotossa
Minkkiseltä on kahden viime vuoden aikana karhuttu ulosoton kautta yli 180 000 euron velkoja. Niitä on onnistuttu ulosmittaamaan julkkismieheltä vain noin 20 000 euroa. Hänellä on oikeudessa vireillä myös useita uusia velkomusasioita.


Samin Heini-rakkaan liiketoiminta on myös ajautunut vastatuuleen. Hänen Minxit Oy:tään haetaan parhaillaan konkurssiin. Firma oli aiemmin Minkkisen, mutta hän ei voi pyörittää yritystä, koska oikeus määräsi hänet vuoteen 2023 asti liiketoimintakieltoon.
Tilinpäätöstietojen mukaan Minxit Oy:ssä on tapahtunut jotain hyvin dramaattista. Yrityksellä oli vuoden 2020 lopussa yli 1,2 miljoonan euron liikevaihto. Tilillä oli yli 80 000 euroa, ja voittoa jäi viivan alle 356 000 euroa.
Nyt yritys on ajautunut vakaviin talousvaikeuksiin, sillä ulosotossa on yli 170 000 euron velat. Erään suuren kiinteistöalalla toimivan velkojan lisäksi velat koostuvat lähinnä maksamattomista veroista.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.