Helmi rakastaa ratsastaa! Danny esitteli lapsuutensa kesämaisemat nuorelle seuralaiselleen

Helmi Loukasmäki
Mainos
Mainos päättyy

Musiikkineuvos Ilkka ”Danny” Lipsasen, 78, ja Helmi Loukasmäen, 20, kesä sujuu Dannyn kesähuvilalla Raumanmeren rannalla auringonoton ja yhteisten veneretkien merkeissä.

Vain kivenheiton päässä musiikkineuvoksen merenrantatontilta sijaitsee Vanhalahden sukukartano.

– Isovanhempani ostivat sen vuonna 1918. Se on lapsuuteni vapaa-ajanviettopaikka, jossa vietin kaikki lomat. Asuin Porissa 10-vuotiaaksi, ja siihen saakka ajoimme aina tänne sukukartanollemme, Danny muistelee.

– Viihdyn täällä Vanhakartanon sukutilalla, sillä olen aiemmin ratsastanut viisi vuotta, Helmi paljastaa.
– Viihdyn täällä Vanhakartanon sukutilalla, sillä olen aiemmin ratsastanut viisi vuotta, Helmi paljastaa.

Huh! Helmi Loukasmäki poseeraa puolialasti ennennäkemättömän rohkeassa kuvassa: "Iso Dee on onnenpappa" - katso!

Mainos
Mainos päättyy

Valtava arvokartano vaihtoi myöhemmin onnistuneesti omistajaa.

– Kun isoäidistä aika jätti, sukuni päätti myydä kartanon yksityiselle pariskunnalle. He ovat sitä paljon kunnostaneet ja investoineet muutoinkin.

Jestas, mikä ori! Danny säikähti säkäkorkeudeltaan lähes 180-senttistä saksalaishummaa. – En ole tällaista ravuria ennen nähnytkään!
Jestas, mikä ori! Danny säikähti säkäkorkeudeltaan lähes 180-senttistä saksalaishummaa. – En ole tällaista ravuria ennen nähnytkään!

– Oli suvullemme todella suuri ilo, että kartano siirtyi niin osaaviin käsiin. He antavat arvoa kartanon historialle ja pitävät sitä kunnossa, Iso D kiittelee.

Danny esitteli Helmi Loukasmäen sukulaisilleen – kaikki häkeltyivät nuoresta kaunottaresta

Lipsaset vierailevat yhä vanhalla sukukartanollaan, viimeksi kun Danny tutustutti Helmin rakkaaseen kesäpaikkaansa.

Helmi arvostaa sekä tilan historiaa että ratsastusmahdollisuutta.

Mainos
Mainos päättyy

– Oli niin mukavaa päästä Dannyn lapsuudenmaisemiin. Se oli mielenkiintoista siksikin, että olen kuullut niin paljon hänen isovanhemmistaan. Olihan se ihanaa päästä ratsastamaankin!

Totta tosiaan: Vanhalahden tiluksille on tuotu Saksasta viisi suurikokoista ravuria. Niitä Danny suorastaan säikähti, mutta Helmi ei ollut moksiskaan.

– Olen tottunut hevosiin. Olen harrastanut viisi vuotta ratsastusta ja ollut muutenkin aina eläinten kanssa tekemisissä.

Katso video kaksikon kesästä Raumalla:

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan