Heidi Foxell avoimena teho-osastolla vietetystä ajasta: ”En nähnyt valoa”

Heidi kertoo kärsineensä itsetuhoisista ajatuksista.
Teho-osastolla viikkoja ollut Heidi Foxell pääsi tämän viikon alussa vihdoin kotiutumaan.
Heidi Foxell riemuitsee sairaalasta: Mä pääsen tänään himaan!
Hyvinkään ammuskelussa vuonna 2012 loukkaantunut Heidi oli sairaalassa munasarjakystan leikkauksessa. Operaatio oli vaikea, ja Heidi jouduttiin leikkaamaan useita kertoja leikkauksissa ilmenneiden komplikaatioiden vuoksi.
Heidin Noora-puoliso oli tämän tukena koko sairaalajakson ajan, ja Noora on julkaissut tilillään avoimesti tuntemuksiaan Heidin voinnin ollessa erityisen huono.
Nyt Heidi kertoo tarkemmin teho-osastolla viettämästään ajasta ja sen herättämistä tunteista.
Teho-osastolle joutuneen Heidi Foxellin tilasta uutta tietoa
Heidi jakoi Instagram-tilillään pitkän julkaisun, jossa kertoo avoimesti ajastaan teholla. Heidi kertoo kärsineensä sairaalassa itsetuhoisista ajatuksista.
– Kolmannen komplikaatioleikkauksen jälkeen mietin jopa, että mitä voisin tehdä itselleni, että pääsisin pois. Se ajatus pysäytti ja säikähdin, että nyt se raja tuli vastaan enkä enää jaksa tätä. Olin erittäin ahdistunut ja itkeskelin vähän väliä. En nähnyt valoa, enkä toivoa parantumisesta. Tuntui olevan vain ajan kysymys, että keho painaa erroria ja huomaan lipuvani tuonelaan, Heidi kirjoittaa pysäyttävästi.
Heidi kertoi pelottavista ajatuksistaan seuraavana päivänä puolisolleen Nooralle, ja sai asiaan myös ammattiapua.
– Se teki asiasta paljon konkreettisemman. Asian ääneen sanominen kuitenkin helpotti oloa. Puhuin asiasta myös psykologille ja se helpotti ja lisäsi ymmärrystä siitä, miksi nämä ajatukset nousivat pintaan. Olihan tilanne karmiva, eikä ollut yhtään ihme että mieli kävi äärirajoilla vanhan trauman ja näiden uusien tapahtumien johdosta, Heidi kertoo.
Asiasta puhuminen sai Heidin mielen paremmaksi ja ajatukset selkiytymään. Heidi kertoo pohtineensa aikaisempaa sairaalajaksoaan ampumisvälikohtauksen vuoksi, ja sen auttaneen herättämään sisun taistella.
– Ajatukset kuolemasta jäivät kuitenkin pian taakse, kun tajusin ajatella että oon selvinnyt pahemmastakin. Oon hitto vie ollut 3 vuotta sairaalassa ja tästä ei tule samanlaista reissua. Se kuuluisa SISU heräsi ja tahto elää oli suurempi kuin halu kuolla, halusin kotiin Nooran luo, Heidi kirjoittaa koskettavasti.
Julkaisussaan Heidi kiittää Noora-puolisoaan, sekä antaa erityismaininnan häntä sairaalassa hoitaneelle hoitajalle.
Lopuksi hän kiittää kaikkia, joilta on saanut sairaalajakson aikana tsemppejä ja tukea.