Anna-Leena Sipilä ja Johannes Lahtela avautuvat kohusta: ”Helvetillinen aviokriisi”

Anna-Leena Sipilä ja Johannes Lahtela oppivat kriisin myötä uusia puolia toisistaan.
Näyttelijä Anna-Leena Sipilä, 56, harjoittelee parhaillaan uutta esitystä, joka nähdään teatterilavalla ensi kuun aikana. Anskin ja Minskin Seks... eiku Sketsishow saa ensi-iltansa marraskuun 10. päivänä Riihimäen teatterissa.
Anna-Leena on keskittänyt ajatuksensa teatterin tekemiseen, mutta vielä vuosi sitten hänen elämässään myllersivät toisenlaiset mietteet.
Ero yllätti
Anna-Leena ja hänen aviomiehensä Johannes Lahtela, 48, kertoivat yllättävästä erostaan vuoden 2022 elokuussa. Johannes haki eroa vaimostaan vain muutama päivä sen jälkeen, kun pariskunta oli juhlinut 18. hääpäiväänsä.
Eroa puitiin paljon julkisuudessa, mutta sitten tapahtui jotain vieläkin yllättävämpää. Kolmen kuukauden ja yhteisen pariterapiajakson päätteeksi Johannes halusi perua avioeron.

Valon puolella
Seiska tapasi yhteen palanneen pariskunnan viime viikolla Elisa Viihteen kutsuvierastilaisuudessa.
– Tällä hetkellä meillä menee hyvin, Anna-Leena naurahtaa.
Myös Johannes on vaimonsa kanssa samoilla linjoilla tämänhetkisestä tilanteesta.
– Olemme selviytyneet helvetillisestä aviokriisistä, ja nyt meillä on käynnissä 20. juhlavuosi. Olemme valon puolella, hän toteaa.
Anna-Leena myöntää, ettei matka ole ollut helppo. Molemmat ovat kuitenkin oppineet vuoden varrella uusia puolia toisistaan.
– Anskilla on kyky tarkastella asioita ilman tunnemyräkkää. Se on arvokas ja harvinainen taito.
Johannes muutti eropäätöksen jälkeen nopeasti pois perheen yhteisestä Keravan-kodista, mutta sovinnon myötä hän siirsi kirjansa takaisin asuntoon.
– Olemme asuneet Keravalla nyt 16 vuotta, pariskunta laskee.
Keravan rajojen sisällä perhe on muuttanut kuitenkin useaan otteeseen.
– Meillä ei ole ollut tarvetta muuttaa pois Keravalta, vaikka siirtyminen Helsinkiin onkin käynyt mielessämme. Keravalla on ollut oikein kiva asua.