TTK-parit avautuvat kulissien takaisista tapahtumista – tuotannon sääntöä rikottu

Kilpailijoiden kunnianhimo Tanssii tähtien kanssa -kisassa kasvaa syksyn edetessä.
Takana on seitsemän livejaksoa. Jäljellä kuusi tähtiparia. Parketilla on nähty urheiluhenkeä, musikaalien taikaa ja henkilökohtaisia unelmia. Parinvaihtokin on ehditty kokea.
Tanssii tähtien kanssa – ohjelman 17. kausi on edennyt jo pitkälle. Kaikkea voi vielä matkan varrella tapahtua, mutta jos viime viikkoja tarkastelee pistesaldojen valossa, on tässä vaiheessa kisaa finaaliin ennakkosuosikkeja neljä tähtiparia: Gogi Mavromichalis ja Kia Lehmuskoski, Linnea Leino ja Anssi Heikkilä, Isaac Sene ja Kastanja Rauhala sekä Bess ja Marko Keränen.
Kun TTK-kausi pyörähti käyntiin alkusyksystä, nappasi Gogi ensimmäisenä illan parhaat pisteet cha cha cha -lattarillaan. Toimittajan vapaana liikkuva lantio sai erityismaininnan tarkalta tanssituomari Helena Ahti-Hallbergilta.
– Ensimmäisen jakson jälkeen minua alkoi stressata. Apua, nyt minun pitää joka kerta olla paras, ja laitoin itselleni riman tosi korkealle. Nyt kun jalat ovat laskeutuneet maan päälle, en enää stressaa. Teemme parhaamme, annamme kaikkemme ja katsomme, mihin se riittää, Gogi sanoo.
"Jännitän omasta puolestani"
Jokaisen tähtiparin kunnianhimo kasvaa kisan edetessä. Vaikka monilla normityöt hoituvat tanssitreenien ohessa, on TTK asettanut uudenlaisia päämääriä ja vienyt sydämen.
– Emme Kastanjan kanssa mene sieltä, missä aita on matalin tai edes keskellä, vaan haastamme itsemme tansseissa. Tai pääasiassa Kastanja haastaa minua. Ihmiset ovat alkaneet tulla kadulla puhumaan, niin onhan tästä tullut tosi siistiä, Isaac iloitsee.

Bess ja Marko ovat otettuja katsojilta saamastaan luottamuksesta, mutta turvallisuudentunteeseen ei ole varaa, sillä sunnuntaina ansaittu jatkopaikka tai hyvät pisteet eivät kerro tulevasta.
– Olemme äärimmäisen otettuja ennakkosuosikin asemasta, jos sellaista on. Toimivaksi strategiaksemme on tullut tehdä numero kerrallaan sekä luoda erilaisia maailmoja ja skenejä, tähtipari kertoo.
Joka maanantai Linnea ja Anssi palaavat treenisalille leuka rinnassa ja katse eteenpäin. Menipä tanssi miten tahansa edellisiltana kameroiden edessä, salilla heidän on muiden parien tapaan aloitettava nollasta.
– Täällä on niin kovatasoista jengiä. Porukka yllättää ja tekee mielettömän hienoja suorituksia. Joka viikko saa jännittää omasta puolestaan, Linnea myöntää.
"Välillä on heviäkin"
Tuotantotiimi seuraa, että tähtiparit pitävät kiinni lepopäivistä, mutta finaalia kohti tanssiessa osa pareista lipsuu lauantaivapaan pitämisessä.

Kia pitää kiinni palautumisajasta. Gogi kun tekee TTK:n ohessa podcasteja, ja kotona huomiota vaatii vauva-arki.
– Aikamoista kalenterisotkua tämä on Kian kanssa ja välillä aika heviäkin, jotta jaksaa. Silti on myös ihanaa, Gogi kuvailee viikkojaan.
Linnean ja Anssin tavaksi on tullut saapua harjoituksiin aamulla kymmeneltä, ja treenisalin oven he sulkevat neljä tuntia myöhemmin.
– Yksi lepopäivä tekee erittäin hyvää. Lauantain pyrimme pitämään vapaana niin kauan, kunnes on jokin paskahalvaus eli pakko treenata, Anssi nauraa.

Myös Isaacin ja Kastanjan viikko on rutinoitunut.
Maanantaina alkaa uuden koreografian askeleisiin paneutuminen. Seuraavana päivänä he kuvaavat lähetyksessä nähtävän insertin sekä käyvät pukusovituksessa, ja keskiviikon tienoolla kaikki tähtiparit saavat hetken tuomari Jukka Haapalaisen vaimon, ammattitanssija ja TTK:n show directorin Sirpa Suutari-Jääskön huomion.
– Mietimme esityksen kokonaisuutta, kameroiden paikkoja ja valoja. Perjantaina onkin viimeiset treenit ennen livelähetystä, Kastanja kertoo.
"Rajuksi menee"
Jos TTK-kisamahdollisuutta ei olisi Bessille avautunut, olisi laulaja viettänyt syyslomaa Italiassa.
– Loma oli sovittu keikkamyyjän kanssa jo vuosi sitten. Kun aloin neuvotella TTK:sta, ajattelin, että eipä tässä nyt kannata lomailla vaan jorataan, Bess naurahtaa.
Bess rakastaa TTK:n tansseja, musiikkia ja kimaltelevia pukuja. Ei ole tavatonta, että öisinkin hän selaa kilpatanssiammattilaisten suorituksia Tiktokissa ja Youtubessa.
Arkipäivinä tehty rankka työ tanssijoiden pitää kiteyttää sunnuntain puoleentoista minuuttiin. Linnea pohtii, että Gogi saattaa olla kisassa hänen pahin vastus notkein lanteineen.
– Bess rupeaa tulemaan esiin koko ajan. Ei kun nokittelemaan, kyllä tämä vielä rajuksi kisaksi menee, Anssi lisää.

Isaac ja Kastanja vastaavat kuin yhdestä suusta, että he itse ovat kovimmat vastustajansa. Artisti ei halua jäädä liiaksi miettimään muiden suorituksia ja pisteitä.
– On voitettava itsensä, koska TTK ei ole helpoin paikka. Haastavinta tässä on, että teemme hirveästi töitä puolentoista minuutin esitykseen, jossa sitten on oltava parhaimmillaan, Isaac toteaa.
Tanssii tähtien kanssa nähdään MTV3:lla ja Katsomossa sunnuntaisin klo 19.30.
Artikkelia muokattu 21.10. klo 08.30. TTK:ssa on takana seitsemän, ei kahdeksan livejaksoa.