Tänään tv:ssä: Näin Tarja Halonen perusteli arvonimen myöntämistä tuomitulle Veijo Baltzarille
Kulttuurineuvos Veijo Baltzaria käsittelevästä dokumenttisarjasta nähdään tänään 6.12 Nelosella toinen jakso.
– Sen jälkeen asia siirtyy tasavallan presidentin päätettäväksi. Sitten presidentti myöntää tai on myöntämättä esitettyjä arvonimiä, valtioneuvoston kanslian neuvotteleva virkamies Maiju Tuominen kertoo.
Arvonimi tuomiosta huolimatta
Kulttuurineuvoksen arvonimen Baltzarille myönsi vuonna 2011 tasavallan presidenttinä toiminut Tarja Halonen.
− Se oli arvonimilautakunnan yksimielinen ehdotus. Siinä oli puheenjohtajana Matti Vanhanen, ja aloitteentekijöinä oli sellaisia ihmisiä, jotka tunnen yhteiskunnallisesta aktivismista, Halonen paljastaa.
Baltzarin lainvoimaiset rikostuomiot virkarikoksesta, vakuutuspetoksen yrityksestä eivät olleet este arvonimelle.
– Kaikki tämä tapahtui siitä huolimatta, että hänet oli jo tuomittu siitä, että oli teatterikorkeakoulun kurssin vetäjänä houkutellut nuoria naisia hotellihuoneeseensa kanssaan, Helsingin Sanomien toimittaja Paavo Teittinen sanoo.
Halosen mielestä arvonimen myöntämisen aikana tiedossa olleet asiat Baltzarista, ja sen jälkeen ilmenevät tiedot pitää jakaa kahtia.
− Se on otettu arvonimiprosessissakin huomioon. Se että Baltzarilla oli jälkikäteen arvioituna kaksi pienehköä rikosta, jotka Suomessa olevan lainsäädännön pohjalta oli viime vuoden puolella poistuneet, hänellä ei ollut virallisesti mitään rikosrekisterissä, se on selkeä asia, Halonen perustelee ja jatkaa.
– Toinen asia on se, mitä on tapahtunut sen jälkeen. Tarkistelin tietoja, niin niissä on kuulemma poistamismahdollisuus arvonimeltä, jos ei täytä niitä vaatimuksia. Se on sitten nykyisten päättäjien asia.
Oikeusprosessi ei kiinnostanut Halosta
Baltzarista paljastusartikkelin kirjoittaneen Teittisen mielestä on hyvin vaikeaa uskoa, että ainakin arvonimen ensimmäinen tukija, Paavo Lipponen ja Tarja Halonen eivät olleet tuohon aikaan tietoisia tuomiosta, jonka Baltzar oli saanut nuorten naisten houkuttelemisesta hotellihuoneeseen Tampereella 1997.
Uusi dokumenttisarja kertoo ihmiskaupasta syytetyn Veijo Baltzarin toiminnasta
