Näin elokuvajätit hyötyvät valheellisista trailereista

Studiot ovat sopineet, että ne saavat valetrailereista saadut tulot itselleen.
Traileri kolmannesta Inside Out - Mielen sopukoissa -elokuvasta on saanut Youtubessa jo yli kaksi miljoonaa näyttökertaa. Henry Cavillin ja Margot Robbien uuden Bond-elokuvan trailerilla on taas yli 625 000 näyttökertaa.
Suuresta kiinnostuksesta huolimatta kaikki edellä mainitut elokuvien trailerit eivät ole aitoja eivätkä virallisia.
Inside Out 3:n trailerista vastaa Royal Trailer -kanava, joka ilmoittaa tekevänsä konseptitrailereita. Kanava on tehnyt trailerin muun muassa Titanicin jatko-osasta, jossa Leonardo DiCaprion esittämä Jack onkin elossa.
Bond-elokuvan väärennetystä trailerista vastaa Countdown Studio, joka tekee Royal Trailerin tavoin konsepti- ja fanitrailereita.
Hankalaa erottaa virallisesta trailerista
Royal Trailer kertoo omalla kanavallaan, että kanavan trailerit voivat olla suojassa tuotantoyhtiöiden tekijänoikeusvaatimuksilta. Yhdysvaltain tekijänoikeuslaissa fanitrailerit katsotaan virallisista elokuvista johdannaisiksi teoksiksi. Valetrailerit voivat kuitenkin vaikuttaa niin aidoilta, että niihin voi mennä lankaan.
Esimerkiksi ranskalainen televisiokanava France 2 käytti lokakuussa 2024 klippejä Superman-elokuvan valetrailerista, kun kanavan juontajat puhuivat Super/Man: The Christopher Reeve Story -dokumentista.
Supermanin ohjaaja, James Gunn, reagoi France 2:n toimintaan oksennushymiöillä X-alustalla.
— James Gunn (@JamesGunn) October 20, 2024
Elokuvastudiot hyödyntävät väärennettyjä trailereita
Ristiriitaisuudesta huolimatta osa elokuvayhtiöistä käyttää valetrailereita tarkoituksella hyödykseen. Deadline-sivuston mukaan muutama Hollywood-studio on pyytänyt varmistamaan Youtubelta, että trailereiden katselusta saatavat tulot ohjautuvat heidän suuntaansa.
Deadline on nähnyt sähköpostiviestin, jossa Warner Bros. Discovery on pyytänyt Screen Culture -kanavalta rahallista korvausta valetrailereista, jotka koskivat Supermania ja House of the Dragonia.

Sen sijaan, että videot poistettaisiin tekijänoikeusrikkomuksen vuoksi, Warner Bros. Discovery pyytää Youtubea varmistamaan, että se saa mainostulot katselukerroista.
Sony Pictures on vastaavasti vaatinut tuloja Spider-Man ja Kraven the Hunter -elokuvien väärennetyistä trailereista, kun taas Paramount on tehnyt samoin Gladiaattori II -elokuvan kohdalla.
Spider-Man: Brand New Dayn valetraileri.
Näyttelijöitä edustava yhdysvaltalainen ammattiliitto, SAG-AFTRA, ilmoitti omassa tiedotteessaan, että se tuomitsee studiot, jotka ansaitsevat rahaa tekoälyllä tuotetuilla trailereilla.
– Se kannustaa teknologiayrityksiä tavoittelemaan lyhytaikaisia voittoja. Tämä kaikki tapahtuu ihmisten tekemän luovan työn kustannuksella.