Katso logo

MOT: Tuulivoimalayhtiöiden tarjoamat vuokrasopimukset hämmentävät maanomistajia – epäselviä pykäliä ja sopimuksia pilkkahintaan

MOT
Mainos
Mainos päättyy

Maanantaina 6.2. Lauri Miettisen toimittamassa MOT:ssa perehdytään tuulivoimaloihin, joita syntyy nyt Suomeen vauhdilla. Maanomistajille on tarjottu tuulivoimaloiden rakennuspaikkojen vuokrasopimuksia jopa pilkkahintaan. Parhaat tuulivoimayhtiöt nettoavat kuitenkin hyvin tukien ansiosta. 

MOT:n selvityksen mukaan tuulivoimalayhtiöt ovat tehneet hyvää tulosta veronmaksajan tuen siivittämänä. Valtio on laittanut tuulivoimatukiin noin 1,5 miljardia. 

Tällä hetkellä Suomessa on noin 1 400 tuulivoimalaa, ja määrä on rajussa kasvussa. Uusia voimaloita on suunnitteilla tai rakenteilla noin 8 000, joista tosin kaikki ei toteudu. Vaikka uudet hankkeet tehdään ilman tukia, se ei ole estänyt tuulivoimayhtiöitä ryhtymästä niihin. 

Ulkolinja: Kiina iski ilmastonmuutoksesta kärsivään Jäämereen – taustalla sotilaallisia tarkoitusperiä? 

Mainos
Mainos päättyy

Jaksossa moni tuulivoimahankkeiden tai tuulivoimalan lähellä mökin omistava onkin huolissaan luonnosta, jota raivataan tuulivoimaloiden tieltä. Tuulivoimaloita puolletaan, mutta yhtiöiden tulisi katsoa tarkemmin, mihin niitä rakennetaan. 

MOT:n selvityksen mukaan maanomistajat ovat pistäneet merkille, että tuulivoimayhtiöiden maanvuokraussopimukset ovat hyvin sekavia.  Yksi tuulivoimalan läheisyydessä asuva mökinomistaja ihmetteleekin, miten ei ole tuulivoimalakia, jossa säädeltäisiin vuokrasopimuksia ja maanomistajille etuja.

Maanomistajille ei löydy myöskään tietoa tuulipuistojen vuokratasosta, joka auttaisi hahmottamaan sopivaa korvausta. 

Saarijärveläiset Eljas ja Anja Vanhala saivat Pohjan voimalta tarjouksen maanvuokrasopimuksesta. Sopimuksen tultua soitettiin, onko Eljas allekirjoittanut sen. Eljas totesi, ettei ole, sillä sopimus oli hyvin sekava eikä tyydytä häntä. 

Sopimuksesta ei Vanhaloille selvinnyt, minkä verran ja milloin vuokratuloa tulisi. Sopimuksessa rahamäärien tilalla on hyvin monimutkainen laskentakaavio: 

”Vuosivuokra siitä osasta voimalaitosaluetta, joka sijoittuu vuokrakohteelle, määräytyy seuraavan laskukaavan mukaan: 30 % x hankkeen liikevaihto X 3,5 % x (Vuokrakohteen voimalaitosten määrä/koko tuulipuistoalueen voimalaitosten kokonaismäärä) x Vuokranantajan Osuus voimalaitosalueesta.”  

Eljas on laittanut sopimuksen kymmeniin paikkoihin, niin poliitikoille, kaupungille kuin muille vaikuttajille. 

Mainos
Mainos päättyy

– Kaikki ovat sanoneet saman, että ei ymmärrä mitään. Kaikilta olen kuullut, että onpa aika monimutkainen, että ei ole varmuutta mistään, Eljas toteaa MOT:ssa

Pohjan voiman Tomi Mäkipelto selventää mutkikasta tarjoustaan MOT:ssa

–  Sopimusten taustalle ja niiden perusteella tehdään suuria investointeja. Sen takia ne ovat verrattain yksityiskohtaisia. Taustalla pankit, jotka osaltaan määrittelevät kirjauksia. Sopimus vaatii huolellista lukemista ja paneutumista, mutta minusta se on silti lopulta selkeä, Mäkipelto toteaa. 

MOT maanantaina kello 20.00 alkaen. Katsottavissa myös Yle Areenassa. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan