Huh huh, mitä touhua! Näistä tv-kohuista vuosi 2024 muistetaan

Muistatko vielä nämä tunteita ja närää herättäneet televisioelämykset?
Vuosi 2024 lähestyy loppuaan. On hyvä hetki palata ajassa taaksepäin ja muistella mennyttä televisiovuotta.
Alkuvuodesta suomalaiset metsästivät sopivaa euroviisuedustajaa, kesällä kotisohvilla tuijotettiin Pariisin olympialaisia ja syksyllä esitetty Tanssii tähtien kanssa oli vuoden yleisömenestyksiä.
UMK:ssa Pilvi Hämäläinen säväytti laulutaidoillaan, Ensitreffit alttarilla -liitoista yksikään ei kestänyt sarjan loppuun asti, Linnan juhlissa ihmeteltiin uuden presidenttiparin juhlavalaistusta, Elämäni biisiä arvosteltiin tylsistä vieraskattauksista, Karita Mattilan puheryöppy hämmensi Puoli seitsemässä ja katsojapalautteen perusteella Sukuni salat -sarjassa keskitytään liikaa ikivanhoihin hautakiviin.
Paljon on televisio vuoden aikana herättänyt voimakkaita tunteita, ihastuksesta someraivoon.
Katso listasi muutaman television aiheuttaman puhutuimman puheenaiheen vuoden 2024 varrelta.
Yleltä tyly ilmoitus Arto Nybergille

Lokakuussa Yle järkytti suomalaisia ilmoittamalla, että 20 vuotta pyörinyt Arto Nyberg -keskusteluohjelma on tullut tiensä päähän. Päätös tuli shokkina myös toimittajalle itselleen.
– Eihän minulla ollut siihen minkäännäköistä sanan sijaa. Jos he ovat päättäneet niin, he ovat päättäneet niin. Eivät he paljon kysele, Arto Nyberg kommentoi Ylen yllätyspäätöstä Katsolle.
Suositun ohjelman lopettaminen herätti hämmennystä ja kiukkua julkkiksista tv-yleisöön. Muun muassa Kiti Kokkonen, Hannele Lauri, Meeri Koutaniemi ja Anitta Ahola avautuivat sosiaalisessa mediassa pettymyksestään.
– Olen totaalisen pöyristynyt. En ymmärrä ollenkaan, että Arto Nybergin keskusteluohjelma lopetetaan. Mitä ihmettä Yle? Mikä uudistus se sellainen on, että lopetetaan katsojaluvuiltaan menestyksekäs ja sisällöltään kaikin tavoin laadukas ohjelma? Nyt meni kyllä ilta niin sanotusti pilalle, Kiti kirjoitti.
Arto Nybergin tilalla Yle aloittaa Yle Uutiset Sunnuntai -nimisen ohjelman, jossa paneudutaan tulevan viikon uutisiin. Sen juontajani toimivat Anna Lehmusvesi ja Ilkka Lahti.
Hollanti heitettiin ulos Euroviisuista
Ruotsin Malmössä pidetyissä Euroviisuissa koettiin draamaa, kun Hollannin edustaja Joost Klein diskattiin finaalista epäasiallisen käytöksen vuoksi.
26-vuotias Joost joutui lähtemään kisa-areenalta rikottuaan viisujen sääntöjä käyttäytymällä uhkaavasti esiintyjiä kuvannutta valokuvaajaa kohtaan. Euroviisuissa on nollatoleranssi kaikelle epäasialliselle käytökselle.
Ruotsin yleisradioyhtiö SVT kertoi lähteidensä perusteella kyseessä olleen fyysinen yhteenotto Joostin sekä Euroviisujen työntekijän välillä. Ruotsalaislehti Aftonbladet taas kertoi, että Joost olisi ollut väkivaltainen viisutuotannossa työskentelevää naista kohtaan.
Välikohtaus katsottiin niin vakavaksi, että se eteni Ruotsissa rikostutkintaan. Joostia epäiltiin laittomasta uhkauksesta.
Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun viisuedustaja diskataan kilpailusta kisojen ollessa jo käynnissä.
Euroviisuissa ankara Israel-boikotti

Israelin pääsy Euroviisuihin aiheutti maailmanlaajuisen kohun helmikuussa. Maan osallistuminen kilpailuun herätti ankaraa vastustusta, sillä Israel on käynyt lokakuusta 2023 lähtien sotaa Gazassa.
Viisuissa Israelia edusti Eden Golan kappaleella Hurricane.
Itse kappalekin joutui ennen kilpailua suurennuslasin alle, sillä Euroopan Yleisradioliitto EBU vaati maata tekemään muutoksia edustuskappaleeseen, koska sen sanoituksissa katsottiin olleen viittauksia Hamasin hyökkäykseen.
Kisajärjestäjät saivat lukuisia vetoomuksia, joissa vaadittiin Israelin sulkemista pois kilpailusta. Myös suomalaismuusikot lähettivät Ylelle vetoomuksen, jossa he vaativat Israel-boikottia. Vetoomuksessa oli yli 1500 nimeä mukaan lukien Olavi Uusivirta, Vesta ja Isaac Sene.
Boikotti ei mennyt läpi ja Eden Golan lauloi Israelin finaaliin.
Uutismiehistä oloneuvoksia

Katsojat joutuivat jättämään hyvästit kahdelle pitkän uran tehneelle luottouutisankkurille. Helmikuun päätteeksi eläkkeelle Ylen uutistoimituksesta jäi Matti Rönkä, ja MTV Uutisten Keijo Leppänen ankkuroi viimeisen uutislähetyksensä 30. syyskuuta.
Matin viimeinen uutislähetys 28. helmikuuta tavoitti 1,3 miljoonaa katsojaa, kun lähetyksen keskikatsojamäärä on ollut 1,09 miljoonaa. Ylen sivuilla ja Yle Areenassa lähetys käynnistettiin 64 000 kertaa.
Kirjailijanakin kunnostautunut Matti työskenteli uutistoimittajana yli 40 vuotta.
– Niin, hyvät ihmiset. Tämä on viimeinen uutislähetykseni. Nöyrä kiitos, että olen saanut tätä työtä tehdä. Ja vapaasti, niin, että mikään sortovalta ei sitä vahdi tai estä. Se ei ole ollenkaan itsestäänselvää. Näin Kalevalan päivänä, puhumme omalla kielellä. Tätä pitää vaalia, tästä pitää pitää huolta yhdessä. Näkemiin, Matti päätti uutisuransa Frank Sinatran My Way -kappaleen soidessa taustalla.

Keijo ehti lukea Maikkarissa uutisia vuodesta 1994 saakka. Kaikkiaan hän takoi jopa 9 500 lähetystä.
Jäähyväissanojen kohdalla kyyneliin liikuttuivat niin uutismies itse kuin katsojatkin.
– Kiitos kaikesta Keke! Olet vahva ja tärkeä osa minunkin lapsuuttani. Karismaattinen, sympaattinen ja rautainen ammattilainen, näillä sanoilla voisin sinua kuvailla. Ja mieleen jäi myös se, että haastattelijanakin olit aivan huippu! Leppoisia ja erittäin ansaittuja eläkepäiviä, nauti edelleen elämästä täysillä, somessa kiiteltiin.
Sean Ricksille näytettiin ovea

Arto Nybergin lisäksi Yle päätti lakkauttaa Sean Ricksin isännöimän Perjantai-keskusteluohjelman. Sitä on esitetty Ylellä lähes kymmenen vuotta.
– On haikea fiilis, koska olin alusta asti luomassa Perjantaita. Minulla oli kuitenkin sellainen toive, että tv-ohjelma jatkuisi ja voisin katsoa sitä katsojan näkökulmasta. Sovin silloin, että jatkan syksyn loppuun, mutta sen jälkeen ohjelman juontaminen jää minulta pois. Olin varautunut henkilökohtaisesti siihen, että on aika mennä eteenpäin, Sean avasi mietteitään Katsolle.
Joulukuun 20. päivä nähdyssä viimeisessä lähetyksessä vierailivat Olga ja Tuukka Temonen sekä tulevaisuustutkija Perttu Pölönen.
– Sydämeni on täynnä. Ohjelma on opettanut itsestäni, Suomesta ja täällä asuvista ihmisistä, Sean kiitti Ylen tiedotteessa kuluneista vuosista.
Petolliset-kisaajan kohtalo järkytti suomalaisia

Petollisten toinen kausi oli katsojille herkkua. Uudet kisaajat olivat täysin sisällä psykologisessa pelissä, ja kauden edetessä juonittelu ja taktikointi kävivät kovemmiksi.
Yksi kauden nerokkaimmista ja taitavimmista pelaajista oli ex-kiekkoilija Janne Puhakka, joka selvisikin pelin loppumetreille Petollisen roolissa. Neljästä Petollisesta hän pääsi kisassa pisimmälle.
Finaalijakson kynnyksellä lokakuussa ohjelman fanit ja koko Suomen kansa järkyttyivät suru-uutisesta: Janne oli kuollut henkirikoksen uhrina. Hänen surmastaan epäiltiin norjalaista Rolf Nordmota, jonka kanssa Janne oli jakanut elämäänsä yli kymmenen vuotta. Avopari oli vastikään eronnut, ja surmatyö tapahtui pariskunnan yhteisessä Espoon-kodissa.
Poliisi tutkii tapausta murhana.
Nelonen teki nopeasti päätöksen lykätä finaalijakson esittämistä. Ohjelman fanit elivät usean viikon epätietoisuudessa, tullaanko jaksoa ylipäätään näkemään televisiossa. Kun Janne oli laskettu haudan lepoon, Nelonen tiedotti esittävänsä Petollisten toisen kauden viimeisen jakson 10. marraskuuta. Jakson esittämiseen oli Jannen omaisten suostumus.
Jannen kohtalo kosketti suomalaisia, ja jätti syvän surun erityisesti hänen läheisiinsä.
– Maailmasta hävisi värit. Janne, sain tänään kuulla, että sinä olet poissa. Kysymykset ja järkytys pyörivät päässä. Kaikki tässä on niin väärin, että sydän murtuu. Sinä, joka suurella rohkeudella, mutta rauhallisella lämmöllä mursit ennakkoluuloja, olit matkasi alussa. Vasta me puhuttiin ja kikatettiin kaikkia käänteitä Petollisissa. Mun syntymäpäivänä istuit meidän keittiössä ja Viivi ihastui sinuun, kuten kaikki muut, jotka sinut tapasivat, Petollisten juontaja Christoffer Strandberg avautui ystävänsä kuoleman jälkeen Instagramissa.
Katsojat raivostuivat TTK-pudotuksesta

Tanssii tähtien kanssa on ansainnut kiintiöpaikan suomalaisyleisön sydämissä.
Ohjelma herätti tälläkin kaudella suuria tunteita, mutta erityisesti yhden tanssiparin pudotus aiheutti suorastaan someraivon.
Kisan alkumetreiltä asti hyvin pärjännyt toimittaja Gogi Mavromichalis ja tanssinopettajansa Kia Lehmuskoski eivät katsojien yllätykseksi selvinneet semifinaaliin, jonne tiensä tanssivat Arja Koriseva, Linnea Leino, Isaac Sene ja Bess.
– Oikeusmurha, kaikki olivat haavi auki. Gogi olisi saanut päästä jatkoon, kun tanssitaitoja vertaa Arjaan ja Bessiin. Ei kai maallikkoäänestäjätkään voi niin puusilmiä olla, etteivät näe kuka osaa tanssia ja kuka ei, katsojat protestoivat sosiaalisessa mediassa.
Ennakkosuosikkiparin häviö aiheutti niin voimakasta närkästystä ja julkista harmittelua, että sarjan juontaja Vappu Pimiä puuttui peliin.
– Aikamoinen shokkipudotus, täytyy sanoa. Mutta tässä tullaan taas siihen, mitä on aikaisemminkin nähty, tai tämä on vain minun analyysini, mutta ajatellaan, että noi saa kuitenkin ääniä, noi menee kuitenkin jatkoon, niin sitten ei välttämättä käykään niin. Mutta oli aika järkytys juontajallekin. Mutta tällainen on tää pelin henki. Ei auta, Vappu harmitteli.
Farmilla outo katoaminen ja kiusallista sutinaa

Keväällä nähdyllä Farmi Suomen viidennellä kaudella riitti kuhinaa. Suurin haloo nousi siitä, kun maatilalla mukana ollut taiteilija Miina Äkkijyrkkä katosi kesken kuvausten kahdeksannen jakson jälkeen.
Yhdeksännessä jaksossa maitolaiturilta löytyi kirje, jossa ilmoitettiin Miinan poistuneen sarjasta. Jakson päätteeksi ruutuun ilmestyi teksti: ”Tämän jakson kuvausten ulkopuolella tapahtuneiden asioiden vuoksi Miina Äkkijyrkkä ei jatka Farmi Suomi -kilpailussa”.
Miina kommentoi äkkilähtöään Katsolle. Hän paljasti saaneensa kesken työpäivän käskyn poistua tilalta. Selitystä määräykselle tuotanto ei antanut.
– En ole omasta halustani lähtenyt pois, enkä minkään ulkopuolisen tekijän takia, vaan tuotannon epädemokratian takia, Miina kertoi.
Farmi Suomea tuottavan Moskito Television -yhtiön vastaava tuottaja Petra Martikainen ei halunnut kommentoida Katsolle Miinan poistumisen yksityiskohtia.
– Miinan poistumiseen liittyvät syyt tapahtuivat tuotannon aikana Farmilla, mutta ohjelman kuvaukset eivät olleet tällöin käynnissä. Siksi asiaa emme laajemmin myöskään ohjelmassa käsittele, Petra totesi.
Myöhemmin Farmilla mukana ollut olympiavoittaja Sami Jauhojärvi paljasti, että Miinan katoamista käsiteltiin kulissien takana.
– Tuotanto piti meidän kanssamme palaverin, jonka ajaksi kuvaukset keskeytettiin. Kenenkään ei tarvinnut jäädä taustoja arpomaan siitä, että mikä on homman nimi. Se oli korrektisti toimittu tuotannon osalta, Sami sanoi.

Farmilla kilpailleet Archie Cruz ja Iida Vainio aiheuttivat muissa kisaajissa sekä katsojissa kiusallisia tunteita.
Farmilaiset seurasivat närkästyneinä sivusta kaksikon kuvauksissa syttynyttä romanssia.
– Tota Archien ja Iidan meininki… Siis aikuisia ihmisiä ollaan, ja kukin tekee kuten parhaaksi näkee. Kyllä mä uskon, että se jossain määrin tuo meille muille kiusallisia tuntemuksia. Tänne kumminkin on tultu tekemään farmitöitä, Sohvaperunoista tuttu Michael Ntima kommentoi kuhertelevan parin toimintaa.