Janne Puhakan haastattelu julki: Avautuu vaikeasta tilanteestaan tv-ohjelmassa

Petolliset-kuvausten päätyttyä äänitetyssä podcastissa ex-kiekkoilija kertoo kuvioista, jotka tapahtuivat tv-kameroiden ulottumattomissa.
Petolliset -sarjan toisen tuotantokauden finaalijakso esitettiin useampi viikko alkuperäistä aikataulua myöhässä Janne Puhakan traagisen kuoleman vuoksi. Jannen omaisten pyynnöstä psykologisen pelin viimeinen jakso nähtiin televisiossa viime sunnuntaina 10. marraskuuta.
Jakson jälkeen Suplassa julkaistiin Janne Puhakan viimeinen haastattelu Petollisista.
– Olen sanonut aiemminkin, että lähdin voittamaan. En yksin vaan jonkun kanssa, mutta halusin voittaa, Janne toteaa podcast-isäntä Christoffer Strandbergille jaksossa, joka on nauhoitettu kuvausten päätteeksi.
Janne pelasi loistavan pelin ja selvisi kisassa loppukahinoihin saakka. Vasta viimeisessä äänestyksessä Uskollinen Miisa Nuorgam vakuutti muut finalistit, että Janne pelaa Petollisten leirissä.
Jannen petollisuudesta oli aiemmin jäljillä vain Noora Karma. Entinen kiekkoilija oli hänen silmätikkunsa pelin alusta alkaen. Mentalisti käyttäytyi tietoisen varovaisesti Jannen seurassa ja puhui hänen kanssaan vain ympäripyöreitä.
– Otti päähän, ettei kukaan lähtenyt tähän mukaan. Ei ei, Janne on niin kiltti. Jannehan on pääpiru! Yksin olin uhan alla, joten Janne olisi voinut pistää minut päiviltä nopeaan tahtiin. Kun ensimmäisen kerran äänestin häntä, tuli hän sanomaan minulle, ettei koskaan anna anteeksi. Muutaman päivän yritin olla kaverillinen ja hioa sopua. En halunnut, että Janne tappaa minut seuraavana yönä, Noora kertoi pudottuaan pelistä.

Janne myöntää Nooran olleen perillä hänen pahuudestaan, mutta muistaa mentalistin mainitseman keskustelun toisin.
– Nooralla oli vähän värikynää mukana. Tämä ei ehkä näy kamerassa, mutta Noora alkoi puhua ihmisille, että menen ovesta ennen häntä. Ei se liity peliin. Hänellä oli peliin liittyviä syytöksiä, mutta myös tällaisia, jotka veivät pohjan eikä häntä otettu vakavasti. Minulle oli pelastus, että olimme viimeisessä autossa yhdessä, joten Noora ei päässyt muille jakamaan syytöksiä minusta, Janne kertoo.
Arkku järkytti kiekkoilijan
Jannen kaverina Petollisten kammiossa oli Cristal Snow. Poikkitaiteilijan murhanhimo selvisi Uskollisille ennen Jannen kiinni jäämistä.
Taitavasti pelaajia hämännyt Cristal on saanut ohjelman jälkeen kärsiä pirullisesta pelitaidostaan.
– Olen alusta lähtien yrittänyt sanoa kaikille, että rauhoittukaa, Petolliset oli vain leikkiä. Myös katsojat, ei tarvitse uhkailla minua, että olen maailman hirvein ihminen, koska murhasin Satu Silvon ensimmäisenä, Cristal nauraa podcastissa.
– Mietin, mikä jengin motivaatio on katsoa sarjaa. Onko se se, että pystyy dumaa jengiä? Janne kysyy.

Cristalilla on viesti vanhemmille, jotka katsovat Petollisia lastensa kanssa.
– Peli menee ihmisillä tunteisiin. Lasten kanssa on hyvä keskustella, että sarjassa vain leikitään murhaajaa. Ketään ei oikeasti karkoteta Siperiaan tai murhata.
Jokaisen murhan jälkeen yleisölle näytetään, kuinka uhri kävelee omin jaloin pois Vanajanlinnasta matkalaukkunsa kanssa. Vain yhdessä jaksossa murhattu Samuel Chime joutui lähtemään kisasta arkussa.
– Se oli meille osallistujillekin shokki, Janne myöntää.
"Hyväksyin kohtaloni"
Jannen mielestä hänen kohtalokseen koitui lojaalisuus väärällä hetkellä. Enemmistöstä poiketen hän ei äänestänyt pyöreässä pöydässä Cristalia karkotukseen.
– En tajunnut sitä siinä hetkessä. Myöhemmin tajusin, että tämä oli kohtaloni. Ei olisi pitänyt äänestää tunteella vaan järjellä.

Finaalissa puolustuspuheen pitäminen oli kova paikka.
– Vaikea tilanne tuli tosi nopeasti. Tajusin, ettei minulla ole järkevää perustelua. En halunnut, että Fatim (Diarra) murtuu. Olin hyväksynyt oman kohtaloni, Janne kuvailee pelin viimeistä hetkeään.
Petolliset-podcast on kuunneltavissa Suplassa.