Heidi Foxell avautuu tv:ssä itsetuhoisista ajatuksistaan – tämä on tilanne nyt

Heidi Foxell loukkaantui vakavasti 11 vuotta sitten Hyvinkään ampumavälikohtauksessa. Heidi saapuu vieraaksi Efter Nio -keskusteluohjelmaan 18. joulukuuta.
Eva Kela ja Janne Grönroos saavat vieraakseen Heidi Foxellin
Efter Nion 18. joulukuuta nähtävässä jaksossa. 11 vuotta sitten Heidi oli
lähellä menettää henkensä Hyvinkään ammuskelussa.
Poliisiopiskelijan opinnot keskeytyivät, kun ampuja avasi tulen kohti väkijoukkoa ja poliiseja. Heidi oli tuolloin suorittamassa ensimmäistä työharjoitteluaan poliisina. Ampuja oli teon aikaan 18-vuotias. 18-vuotias nainen kuoli paikalla ja 19-vuotias mies sairaalassa, seitsemän muuta haavoittui.
– Saatiin tämä hälytys kahden aikaan yöllä. Olimme ekana paikalla. Se oli aikamoinen sotatanner, tai siltä se näytti, kun ihmisiä juoksi joka suuntaan, Heidi kertoo.
– Mä olin eka, joka hyppäsi autosta, ja sain osuman, hän jatkaa.
Pian luodin lävistettyä hänet Heidi hakeutui suojaan.
– Ymmärsin, että se oli mun osalta siinä. Veressä oli auto, ja lähdin ryömimään autojen väliin. Tajusin, että se voi ampua mua uudestaan. Pääsin onneksi suojaan, Heidi sanoo.
Kiväärin luoti osui Heidiä alavatsaan. Luoti läpäisi Heidin kevyen luotiliivin vetoketjun kohdalta.
– Luoti jäi pyörimään vatsaan ja tuhosi lähes kaiken, Heidi kertoo.

Heidi vietiin kiireellä Helsinkiin, jossa hänelle suoritettiin ensimmäinen lukuisista leikkauksista. Heidiä on sittemmin operoitu noin 60 kertaa. Heidi vietti sairaalassa kolme vuotta ja kolme kuukautta. Vuonna 2014 tilanne vaikutti lupaavalta, ja Heidin kotiutuminen näytti mahdolliselta.
– Mutta sitten maaliskuussa 2014 tapahtui hoitovirhe, joka pilasi mahdollisen kotiutumisen, Heidi sanoo.
– Anestesialääkäri ei ollut tutustunut papereihini, hän jatkaa.
Heidi päätyi oksentamaan keuhkonsa täyteen verta. Kuolema näytti jälleen mahdolliselta, joten elimistö suojeli tärkeimpiä elimiä. Hoitovirheen vuoksi Heidi istuu tällä hetkellä pyörätuolissa.
– Jalat jäivät huonommalle hapelle. Sen takia hermovaurio tuli sinne, Heidi kertoo osittaisesta halvaantumisestaan.
Kuukausia kotiutumisen jälkeen Heidillä todettiin leukemia. Hän palasi jälleen sairaalaan.
Yeboyahilta suorat sanat Suomi on queer -sarjassa: "En ole koskaan sanonut, että olisin hetero"

Vuosi kotiutumisen jälkeen vuonna 2017 Heidi sairastui masennukseen.
– Se oli rankkaa aikaa. Siinä käytiin itsemurha-ajatuksiakin, Heidi sanoo.
Eva pohtii, oliko tapahtumien aikana valoisia aikoja.
– Valoisia aikoja ei ollut. Itsellä oli kiintopiste, että hitto tähän mä en jää. Mä taistelen. Haluan elää. Realiteetti oli: taistele tai kuole, Heidi sanoo.
Toukokuussa 2023 Heidi valmistui poliisiksi.
Efter Nio Yle Teema & Fem -kanavalla maanantaisin.
Jos tunnet itsetuhoisia tunteita, kerro siitä. Puhuminen auttaa ja selkeyttää. Voit soittaa MIELI ry:n 24/7 Kriisipuhelimeen 09 2525 0111. Itsetuhoisuudesta on tärkeää kertoa ammattilaiselle, jotta voi saada apua.